Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.

V Dobřichově u Kolína ve středních Čechách si na své přijdou hlavně ti, kteří se chtějí projít a ještě se u toho dozvědět něco o historii.

Teprve před několika lety tady byla otevřena Naučná stezka Markomanů. Na své trase dlouhé jen 1,5 kilometru má hned 8 zastavení s moderně zpracovanými informačními tabulemi. Dvě z nich jsou zvukové, všechny jsou pak opatřené QR kódy, které návštěvníky zavedou k dalším zdrojům.

Cílem trasy je hora Pičhora, kde už na konci 19. století bylo objeveno pohřebiště germánského kmene Markomanů z doby tzv. Marobudovy říše z počátku našeho letopočtu. Zájemci se na stezce dozví nejen o historii obce a životě jejích dávných obyvatel, ale také o geologii nebo přírodě oblasti. Nechybí ani názorné dobové ukázky - kamenná pohřební hranice, žárový hrob nebo markomanské obydlí.

Stezka začíná na Horní návsi v Dobřichově, kde se dá zaparkovat. Kdo nemá k dispozici vlastní dopravu, může jet vlakem do Radimi, odkud je to pěšky asi jen 1,5 kilometru.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Dobřichov
Mapa
Turistická mapa (GPS 50.07461, 15.02993)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Naučná stezka Markomanů

2.4 km
Vyhlídkové věže Cerhenice
Rozhledny

Mezi Cerhenicemi a Dobřichovem severozápadně od Kolína najdou návštěvníci středních Čech ne jednu, ale hned dvě vyhlídkové věže.

Obě byly otevřeny v roce 2015 a jsou vys...

Cerhenice
8.3 km
Rozhledna Bedřichova vyhlídka
Rozhledny

U Nové Vsi I severozápadně od Kolína ve středních Čechách stojí v nadmořské výšce 279 metrů tam, kde v roce 1757 proběhla známá bitva u Kolína, hezká rozhledna.

Dřevěná ...

Nová Ves I
8.6 km
Lechův kámen
Turistika

Lechův kámen je rulová skála na kopci nedaleko města Kouřim. Kámen je asi 3 metry vysoký, po obvodu měří okolo 30 metrů a je od něho působivý výhled na město Kouřim. Pouz...

Kouřim
8.8 km
Muzeum Kouřimska
Muzea a historie

V budově historické Staré radnice v Kouřimi ve středních Čechách sídlí muzeum, jehož počátky sahají až do roku 1906.

Návštěvníci se v Muzeu Kouřimska mohou těšit na zají...

Kouřim
8.9 km
Naučná stezka Pňovský luh
Turistika

V obci Pňov-Předhradí u Kolína čeká na návštěvníky středních Čech naučná stezka, která je provede nádhernou krajinou významného krajinného prvku Pňovský luh.

Naučná ste...

Pňov-Předhradí
9.4 km
Poděbradské jezero
Koupání

Jezero Poděbrady je přírodní koupaliště, které nabízí spoustu aktivit. Kromě atrakcí, jako jsou skluzavky, si můžete půjčit lodičky a šlapadla. K relaxaci zvou písčité pl...

Poděbrady
9.5 km
Skanzen v Kouřimi
Muzea a historie

Ve středočeské Kouřimi, jen co by kamenem dohodil na východ od Prahy, se nachází Muzeum lidových staveb, součást Regionálního muzea v Kolíně.

Kouřimský skanzen je jediné...

Kouřim
10.0 km
Písečný přesyp u Píst
Jiné atrakce

U obce Písty západně od Nymburka ve středních Čechách se na okraji Přírodního parku Kersko-Bory nachází zajímavá přírodní památka, chránící nejzachovalejší dunu na našem ...

Písty