Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.

U obce Písty západně od Nymburka ve středních Čechách se na okraji Přírodního parku Kersko-Bory nachází zajímavá přírodní památka, chránící nejzachovalejší dunu na našem území.

Na levém břehu řeky Labe tady leží písečný přesyp, jedna z posledních zachovalých pohyblivých dun vátého písku ve středních Čechách. Duna je domovem celé řady ohrožených a chráněných druhů rostlin i živočichů - mezi nimi i jedinečných mravkolvů, jejichž larvy chytají hmyz do chytrých pastí. Oblast je důležitá ale i z hlediska archeologického - nalezeny tady byly stovky kusů nástrojů z mezolitu i pozdější doby halštatské, starší doby římské i ze středověku. Těm, kteří se o přesypu chtějí dozvědět víc, je tady k dispozici informační tabule.

K duně vede z Pístů červeně značená turistická trasa, a protože je to sem asi jen půl kilometru pěšky, hravě to zvládnou i rodiny s malými dětmi. Po červené se dá přijít ale také z druhé strany, od jezera v Sadské. Z centra Nymburka, kam jezdí vlak, je to pěšky nebo na kole asi 5 kilometrů.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Písty
Mapa
Turistická mapa (GPS 50.162, 14.99685)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Písečný přesyp u Píst

4.0 km
Vlastivědné muzeum Nymburk
Muzea a historie

V Nymburce ve středních Čechách se nachází jedno z nejstarších muzeí v kraji, pobočka Polabského muzea.

V centru pozornosti Vlastivědného muzea jsou život a dílo spisova...

Nymburk
4.4 km
Anglický park Na Ostrově
Jiné atrakce

Ve středočeském Nymburce si na své přijdou hlavně milovníci rostlin a květin. Na levém břehu řeky Labe tady byl v první polovině 20. století založen hezký anglický park s...

Nymburk
7.1 km
Naučná stezka Bohumila Hrabala
Turistika

V Kersku mezi Prahou a Poděbrady byla před několika lety otevřena nová naučná stezka, věnovaná osobně významného českého spisovatele Bohumila Hrabala.

Naučná stezka Boh...

Hradištko
7.5 km
Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus
Zoologické a botanické zahrady

V Ostré severovýchodně od Prahy se nachází Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus, kde se bude líbit milovníkům tradic i přírody.

Ekologické zahrady jsou ve vlastni...

Ostrá
9.2 km
Poděbradské jezero
Koupání

Jezero Poděbrady je přírodní koupaliště, které nabízí spoustu aktivit. Kromě atrakcí, jako jsou skluzavky, si můžete půjčit lodičky a šlapadla. K relaxaci zvou písčité pl...

Poděbrady
9.3 km
Polabské muzeum
Muzea a historie

V Poděbradech u Kolína sídlí ve staré středověké budově, bývalém sídle poděbradské školy, muzeum, založené už v roce 1902.

Polabské muzeum nabízí návštěvníkům stálou exp...

Poděbrady
9.5 km
ZOO Chleby
Zoologické a botanické zahrady

V Chlebech u Nymburka se nachází ZOO Chleby, první nestátní zoologická zahrada v České republice a zároveň jedna z nejmenších českých zoologických zahrad.

Na milovníky z...

Chleby
10.0 km
Naučná stezka Markomanů
Jiné atrakce

V Dobřichově u Kolína ve středních Čechách si na své přijdou hlavně ti, kteří se chtějí projít a ještě se u toho dozvědět něco o historii.

Teprve před několika lety tad...

Dobřichov