Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 30 minut.
Časová náročnost je přibližně 30 minut.

V Libicích nad Cidlinou mezi Prahou a Hradcem Králové se ve východních Čechách rozkládá raně středověké hradiště, nazývané také Slavníkovské.

Hradiště vzniklo na místě zvaném Na Hradě nedaleko od soutoku Labe s Cidlinou na počátku 9. století, v následujících staletích bylo spjato se známým rodem Slavníkovců, dnes je kulturní památkou.

Návštěvníci se v Libicích mohou těšit na pozůstatky opevnění a fragmenty hradeb, tam, kde kdysi stávala akropole, byly zrekonstruovány základy kostela, paláce, vstupní brány a věže. V areálu je k vidění také pomník svatého Vojtěcha nebo bronzové sousoší svatého Vojtěcha a svatého Radima.

Kdo se chce o bývalém slovanském hradišti dozvědět více, neměl by si nechat ujít naučnou stezku, vedoucí z Libic k soutoku Labe a Cidliny. Stezka je nenáročná, jde po rovině a hravě ji zvládnou i malé děti nebo tatínci a maminky s kočárky.

Až k hradišti se dá dojet autem, kdo nemá vlastní dopravu, může jet vlakem do Libic, odkud je to po zelené turistické značce jen asi kilometr pěsky.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Libice nad Cidlinou
Mapa
Turistická mapa (GPS 50.12706, 15.17271)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Hradiště Libice nad Cidlinou

3.9 km
Polabské muzeum
Muzea a historie

V Poděbradech u Kolína sídlí ve staré středověké budově, bývalém sídle poděbradské školy, muzeum, založené už v roce 1902.

Polabské muzeum nabízí návštěvníkům stálou exp...

Poděbrady
4.0 km
Poděbradské jezero
Koupání

Jezero Poděbrady je přírodní koupaliště, které nabízí spoustu aktivit. Kromě atrakcí, jako jsou skluzavky, si můžete půjčit lodičky a šlapadla. K relaxaci zvou písčité pl...

Poděbrady
4.1 km
Naučná stezka Pňovský luh
Turistika

V obci Pňov-Předhradí u Kolína čeká na návštěvníky středních Čech naučná stezka, která je provede nádhernou krajinou významného krajinného prvku Pňovský luh.

Naučná ste...

Pňov-Předhradí
6.9 km
Dobrodružná naučná stezka malého Dobše
Turistika

V Dobšicích u Poděbrad východně od Prahy najdou zájemci o příjemnou procházku s poučením hezkou naučnou stezku.

Oblast je známá coby sídlo dávných Keltů, a tak není div...

Dobšice
9.0 km
Kolínská řepařská drážka
Technické památky

Severně od Kolína směrem na Ovčáry najdou návštěvníci atrakci s unikátním názvem Kolínská řepařská drážka. Drážka, malá úzkorozchodná železnice, je jednou z mnoha, po kte...

Kolín
9.1 km
Rozhledna Polní Chrčice
Rozhledny

U obce Polní Chrčice mezi Prahou a Hradcem Králové byla v úpatí kopce Stráň v nadmořské výšce 249 metrů v roce 2013 postavena pěkná rozhledna.

Dřevěná a ocelová rozhledn...

Polní Chrčice
9.5 km
Rozhledna Bedřichova vyhlídka
Rozhledny

U Nové Vsi I severozápadně od Kolína ve středních Čechách stojí v nadmořské výšce 279 metrů tam, kde v roce 1757 proběhla známá bitva u Kolína, hezká rozhledna.

Dřevěná ...

Nová Ves I
10.1 km
Vyhlídkové věže Cerhenice
Rozhledny

Mezi Cerhenicemi a Dobřichovem severozápadně od Kolína najdou návštěvníci středních Čech ne jednu, ale hned dvě vyhlídkové věže.

Obě byly otevřeny v roce 2015 a jsou vys...

Cerhenice