Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.

U Vranova nad Dyjí se na břehu vodní nádrže Vranov k nebi vypíná 80metrová skála a na jejím vrcholu z dálky viditelný Claryho kříž.

4metrový litinový kříž tady v nadmořské výšce 355 metrů nechal v roce 1831 vystavět majitel místního panství, hrabě Stanislav z Mniszku, a to na památku svého přítele a známého spisovatele, malíře a humanisty knížete Karla Claryho, který zemřel při epidemii cholery. Od kříže se otevírají nádherné výhledy na hladinu přehrady, ale také vranovský zámek.

Ke Claryho kříži se dá dojít po okružní vycházkové trase, známé jako Claryho stezka, z Vranova přes Onšov a hráz nádrže zpět na začátek. Do Vranova nad Dyjí jezdí autobus, a tak se sem snadno dostanou nejen řidiči, ale také ti, kteří vlastní dopravu nemají.

Kdo by se chtěl v nádherné krajině jihozápadní Moravy zdržet déle, může vyrazit třeba na prohlídku zámku nebo na cyklovýlet podél břehů rozlehlé vodní nádrže.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Vranov nad Dyjí
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.90635, 15.82236)
Google mapy (navigace)
Milan Plešek • říj 2022
Přidané fotografie:
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Claryho kříž s vyhlídkou

0.9 km
Vodní nádrž Vranov - Vranovská pláž
Koupání

Vranovská přehrada je jednou z nejteplejších a nejčistších přehrad u nás. Na jejích březích leží holiday park Vranovská pláž, kde na vás kromě skvělého koupání čeká spous...

Vranov nad Dyjí
1.7 km
Hallamasskova vyhlídka
Rozhledny

Ve stěně skály pod zámkem se ve Vranově nad Dyjí na jihozápadní Moravě nachází vyhlídka, ze které se otevírají jedny z nejkrásnějších výhledů na celé město.

Hallamasskov...

Vranov nad Dyjí
1.8 km
Vyhlídková terasa Tanečnice
Rozhledny

Ve Vranově nad Dyjí v meandru řeky pod vranovskou vodní nádrží na návštěvníky jihozápadní Moravy čeká nově obnovená vyhlídka.

Vyhlídková terasa Tanečnice s dřevěným zábr...

Vranov nad Dyjí
1.8 km
Zámek Vranov nad Dyjí
Hrady a zámky

Na jihovýchodní Moravě jen pár kilometrů od hranic Česka s Rakouskem se vysoko nad řekou vypíná k nebi zámek Vranov nad Dyjí.

Už v 11. století stával na místě dnešního z...

Vranov nad Dyjí
2.9 km
Ledové sluje
Jeskyně

Ve svahu nad opuštěným ramenem řeky Dyje u Vranova nad Dyjí se pod svahem kopce Větrníku (509 metrů nad mořem) na jižní Moravě nachází Ledové sluje. Podzemní prostory, vz...

Vranov nad Dyjí
3.6 km
Muzeum motocyklů Lesná
Muzea a historie

V Lesné u Znojma na jižní Moravě se nachází rekreační areál, jehož součástí je i 1. České muzeum motocyklů & galerie.

Soukromé muzeum bylo založeno v roce 1995 a dnes si...

Lesná
6.1 km
Hardeggská vyhlídka
Turistika

U rakouského Hardeggu na území Národního parku Podyjí se nad řekou Dyjí tam, kde tvoří hranici mezi Českou republikou a sousedním Rakouskem, nachází hezké vyhlídkové míst...

Horní Břečkov
8.1 km
Vodní park - Camp Bítov
Koupání

V Campu Bítov na břehu Vranovské přehrady najdete Vodní park. Vlastní aquapark kempu nabízí koupání v nádherně čisté vodě. Připraveny jsou hned čtyři bazény: velký plavec...

Bítov