Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 4 hodiny.
Časová náročnost je přibližně 4 hodiny.

Ve svahu nad opuštěným ramenem řeky Dyje u Vranova nad Dyjí se pod svahem kopce Větrníku (509 metrů nad mořem) na jižní Moravě nachází Ledové sluje. Podzemní prostory, vzniklé kdysi dávno zřícením ortoruly a pozdějším působením vody, větru a mrazu, v zimě zamrzají a vytváří se tady nádherná ledová výzdoba, kterou přichází obdivovat spousta návštěvníků. Spěchat s tím nijak nemusí - rampouchy se tady často udrží až do léta.

Labyrintem pseudokrasových jeskyní se už v polovině 19. století nechala okouzlit také tehdejší majitelka panství, hraběnka Helena z Mniszku, na jejíž příkaz byla k jeskyním zbudována cesta, postaveny byly stezky a lavičky i jehlanový pomník.

Lokalita je domovem vzácných chladnomilných rostlin i živočichů, hnízdí tady čáp černý i celá řada druhů netopýrů, a proto se až k jeskyním návštěvníci nedostanou. Na Ledové sluje se ale mohou podívat z vyhlídky od altánu u opuštěného ramene Dyje. Z Vranova do Čížova vede červená turistická značka I. zónou národního parku, u rozcestí Pod Čížovem je pak třeba odbočit na Ledové sluje a následně k obelisku hraběnky Mniszkové.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Vranov nad Dyjí
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.88422, 15.84445)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Ledové sluje

2.6 km
Zámek Vranov nad Dyjí
Hrady a zámky

Na jihovýchodní Moravě jen pár kilometrů od hranic Česka s Rakouskem se vysoko nad řekou vypíná k nebi zámek Vranov nad Dyjí.

Už v 11. století stával na místě dnešního z...

Vranov nad Dyjí
2.7 km
Hallamasskova vyhlídka
Rozhledny

Ve stěně skály pod zámkem se ve Vranově nad Dyjí na jihozápadní Moravě nachází vyhlídka, ze které se otevírají jedny z nejkrásnějších výhledů na celé město.

Hallamasskov...

Vranov nad Dyjí
2.9 km
Claryho kříž s vyhlídkou
Rozhledny

U Vranova nad Dyjí se na břehu vodní nádrže Vranov k nebi vypíná 80metrová skála a na jejím vrcholu z dálky viditelný Claryho kříž.

4metrový litinový kříž tady v nadmoř...

Vranov nad Dyjí
3.1 km
Vyhlídková terasa Tanečnice
Rozhledny

Ve Vranově nad Dyjí v meandru řeky pod vranovskou vodní nádrží na návštěvníky jihozápadní Moravy čeká nově obnovená vyhlídka.

Vyhlídková terasa Tanečnice s dřevěným zábr...

Vranov nad Dyjí
3.2 km
Hardeggská vyhlídka
Turistika

U rakouského Hardeggu na území Národního parku Podyjí se nad řekou Dyjí tam, kde tvoří hranici mezi Českou republikou a sousedním Rakouskem, nachází hezké vyhlídkové míst...

Horní Břečkov
3.2 km
Muzeum motocyklů Lesná
Muzea a historie

V Lesné u Znojma na jižní Moravě se nachází rekreační areál, jehož součástí je i 1. České muzeum motocyklů & galerie.

Soukromé muzeum bylo založeno v roce 1995 a dnes si...

Lesná
3.9 km
Vodní nádrž Vranov - Vranovská pláž
Koupání

Vranovská přehrada je jednou z nejteplejších a nejčistších přehrad u nás. Na jejích březích leží holiday park Vranovská pláž, kde na vás kromě skvělého koupání čeká spous...

Vranov nad Dyjí
6.9 km
Zřícenina hradu Nový Hrádek u Lukova
Zříceniny

Nový Hrádek je dobře zachovaná zřícenina hradu z 15. století ležící asi 2,5 kilometru od Lukova. Původně byl postaven jako lovecký hrad. Za třicetileté války byl obsazen ...

Lukov