Kontakt
  • GPS: 50.08506, 16.4571
Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.

Nad městem Žamberk se k nebi vypíná Tyršova rozhledna, známá také jako Rozálka nebo Rozárka. Rozhledna, jejíž vzhled připomíná husitskou hlásku, byla postavena ve 30. letech 20. století a od té doby láká návštěvníky, aby se přišli pokochat výhledem, který se jim naskytne z jejích dvou pater.

Ve výšce 20 metrů otevírá rozhledna panoramatický výhled na okolní krajinu. Při dobrých povětrnostních podmínkách je možné dohlédnout až na Suchý vrch, Bukovou horu, Králický Sněžník, Orlické hory a dokonce i na majestátní Krkonoše. Tento půvabný výhled je pro mnohé návštěvníky nezapomenutelným zážitkem, který stojí za výstup nahoru.

Přízemí rozhledny nabízí poutavou výstavu, zaměřenou na historii a výstavbu Tyršovy rozhledny. Návštěvníci zde mohou získat zajímavé informace a přiblížit si tak kontext, ve kterém rozhledna vznikala a jak se vyvíjela.

Rozhledna leží na celkem 8,5 kilometru dlouhém výletním okruhu městem Žamberk a jeho okolím, v jehož průběhu se návštěvníci mohou dozvědět řadu zajímavých informací. K rozhledně vede ze Žamberka hned několik značených turistických tras a dojet sem je možné i na kole.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Žamberk
Mapa
Turistická mapa (GPS 50.08506, 16.4571)
Google mapy (navigace)
Anonym • bře 2024
„Rozhledna je přístupná jen v určitou dobu, viz. fotografie“
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Tyršova rozhledna

0.7 km
Městské muzeum v Žamberku
Muzea a historie

V podhůří Orlických hor se v Žamberku v historické budově Kateřinského špitálu nachází muzeum, které seznamuje s historií a lidovými řemesly oblasti.

Městské muzeum v Ža...

Žamberk
2.4 km
Ski areál Dlouhoňovice
Lyžování

V Dlouhoňovicích u Rychnova nad Kněžnou se nachází malé lyžařské středisko. Ski areál Dluhoňovice nabízí milovníkům zimních sportů 230metrový vlek a dětský svah, které js...

Dlouhoňovice
4.5 km
Vrch Kozinec - 544 m n.m.
Turistika

Mezi Žamberkem a Letohradem v podhůří Orlických hor se k nebi vypíná Kozinec. Hora s vrcholem v nadmořské výšce 544 metrů nabízí nádherné výhledy do širokého okolí.

Na ...

Písečná
5.4 km
Zřícenina hradu Žampach
Zříceniny

Žampach (něm. Sandbach) je zřícenina hradu ze 13. století na zalesněném návrší. Ve 14. století přešel hrad do vlastnictví rytíře Jana ze Smojna, řečeného „Pancíř“, který ...

Žampach
5.7 km
Naučná stezka Bažantnice-Obora
Turistika

U Letohradu východně od Pardubic byla teprve před několika lety zřízena naučná stezka, která svoje návštěvníky provede Letohradskou bažantnicí a Oborou u bývalé hájenky.

...
Letohrad
6.3 km
Zámek Letohrad
Hrady a zámky

Na Václavském náměstí ve městě Letohrad stojí stejnojmenný zámek, dříve nazývaný Kyšperk.

Kyšperk byl vystavěn na místě bývalé tvrze ve druhé polovině 17. století jako d...

Letohrad
6.3 km
Mikcentrum - Městské muzeum
Muzea a historie

V Letohradě v podhůří Orlických hor má v historickém barokním domě z roku 1680, kde se na počátku 20. století narodil spisovatel Petr Jilemnický, domov zajímavé muzeum.

...
Letohrad
6.5 km
Muzeum řemesel Letohrad
Muzea a historie

Muzeum řemesel je umístěno v památkově chráněném areálu Nového dvora z roku 1750. Plochou převyšující 2600 m2 je největším muzeem svého druhu v ČR.

Zahrnuje 89 ucelených...

Letohrad