Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.

Jižně od centra Hulína na východní Moravě se na středním toku řeky Moravy rozkládá soustava rybníků, zvaných Záhlinické. Spolu s okolními lukami a lužním lesem v lokalitách Filena a Zámeček je oblast chráněná jako přírodní park.

Rybníků, napájených říčkami Rusavou a Mojenou, je tady hned několik, mezi ty největší patří Nový, Pláňavský a Doubravický. Přírodní park je domovem celé řady chráněných a ohrožených druhů rostlin - česneku hranatého, pryšce bahenního nebo pryskyřníku velkého -, ale také vážek, motýlů nebo chráněných druhů obojživelníků a plazů. Za čím sem ale návštěvníci míří nejčastěji, jsou vodní a mokřadní ptáci, kteří tudy táhnou a kterých tady bylo napočítáno na 270 druhů. Víc než 100 druhů tady pak hnízdí a zůstává po celý rok, mezi nimi například kormorán velký, volavka popelavá a bílá nebo lžičák pestrý.

Záhlinické rybníky byly vybudovány už v 14. století, v 18. století ale byly vysušeny a přeměněny na pastviny, svého obnovení se dočkaly až v druhé polovině 20. století.

Od břehu Svárovského rybníka přes les Zámeček s bažantnicí vede do Kroměříže naučná stezka Planorbis: dlouhá je 4 kilometry a zájemci se na ní o jedinečné krajině dozví spoustu zajímavých informací. Přírodním parkem prochází ale také cyklotrasa z Kroměříže do Kelče, a tak si tady na své přijdou i příznivci jízdy na kole.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Hulín
Mapa
Turistická mapa (GPS 49.28363, 17.47344)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Přírodní park Záhlinické rybníky

0.7 km
Naučná stezka Zámeček - Záhlinické rybníky
Jiné atrakce

U Hulína u Kroměříže najdou návštěvníci jihovýchodní Moravy přírodovědně zaměřenou naučnou stezku, která je provede nádhernou krajinou lužních lesů, toků, tůní a rybníků ...

Hulín
3.7 km
Kurovický lom
Koupání

U obce Kurovice 15 kilometrů východně od Kroměříže se na hranici Hornomoravského úvalu a Hostýnských vrchů rozkládá přírodní památka Kurovický lom.

Už před rokem 1840 se...

Tlumačov
4.0 km
Koupaliště Hulín
Koupání

Nedaleko centra města Hulín najdete koupaliště s bazénem pro plavce se skokanskými můstky a dětským brouzdalištěm.

Pro sportovce jsou připraveny hřiště na beach volejbal...

Hulín
6.0 km
Podzámecká zahrada
Zoologické a botanické zahrady

Podzámecká zahrada je romantickým parkem stvořeným k procházkám, vnímání harmonické krásy, načerpání nových sil, občerstvení i oddechu v přírodě. Její scenérie překvapují...

Kroměříž
6.1 km
Muzeum Kroměřížska
Muzea a historie

Muzeum Kroměřížska sídlí v samém srdci Kroměříže v historickém domě na Velkém náměstí. Budovu můžete projít doslova od sklepa až po půdu. Čekají vás tematicky různorodé e...

Kroměříž
6.1 km
Arcibiskupský zámek a zahrady
Hrady a zámky

V centru města Kroměříže na východní Moravě se rozkládá rozlehlý zámek, zapsaný na seznam UNESCO.

Arcibiskupský zámek Kroměříž byl na místě původního hradu vystavěn ve d...

Kroměříž
6.2 km
Vyhlídkový let balónem Zlínský kraj
Adrenalinové atrakce

Romantika a dobrodružství spjaté v jediném nezapomenutelném zážitku - to je balónové létání! Představte si, jak se vznášíte vysoko nad zemí a pod vámi se rozprostírají ma...

Kroměříž
6.4 km
Koupaliště Bajda Kroměříž
Koupání

Na kroměřížském koupališti Bajda čeká na návštěvníky 50metrový plavecký bazén s osmi drahami, bazén pro děti a brouzdaliště.

Deku na opalování nebo k odpočinku si můžete...

Kroměříž