Kontakt
  • Velké náměstí 38/21, Kroměříž
Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.

Muzeum Kroměřížska sídlí v samém srdci Kroměříže v historickém domě na Velkém náměstí. Budovu můžete projít doslova od sklepa až po půdu. Čekají vás tematicky různorodé expozice a krátkodobé výstavy.

Expozice "Historie ukrytá pod dlažbou města" sídlí ve starém sklepení. V tomto atraktivním prostředí jsou k vidění předměty od pravěku až do konce 17. století, například nálezy z odkrytých odpadních jímek a studní, doklady jídelníčku a hygieny, ale také mučicí nástroje a zbraně z období třicetileté války.

K procházce novějšími dějinami města láká expozice Kroměříž v soukolí dějin 1848–1948. Dozvíte se mnoho zajímavostí – čím bylo osvětleno centrum města v době konání říšského sněmu či kdo z občanů Kroměříže se účastnil vylodění v Normandii. Nechybí ani rozměrné stylizované modely dnes již zaniklých památek, např. židovské synagogy.

V expozici Strážci času je umístěn mimo jiné unikátní „časostroj“ sestavený roku 1929 bednářem Janem Linduškou. Přímo na místě si můžete zkusit natáhnout závaží a rozkývat hodinové kyvadlo.

V Kroměříži se narodil významný český výtvarník Max Švabinský, kterému je v muzeu věnována samostatná epozice nazvaná "Památník Maxe Švabinského". V šesti výstavních sálech je představen jako autor řady obrazů, grafických listů, tvůrce mozaiky nebo vitráže, ale i grafiky poštovních známek a bankovek.

Tajuplnou expozici Poklady staré půdy najdete v zrekonstruovaných autentických prostorách se zachovalými trámy, temnými zákoutími a záhadnými dvířky. Z reálného světa doputujete do říší literárních a filmových hrdinů – ocitnete se například u Malého prince a děti si vyzkoušejí Alenčinu cestu králičí norou.

Součástí Muzea Kroměřížska je také Muzeum v přírodě Rymice, v jehož chaloupkách s doškovými střechami zažijete atmosféru dávno zašlých časů, a Větrný mlýn Velké Těšany. Ten se pro svou autenticitu stal v roce 2014 národní kulturní památkou.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Kroměříž
Mapa
Turistická mapa (GPS 49.29886, 17.39292)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Muzeum Kroměřížska

0.2 km
Arcibiskupský zámek a zahrady
Hrady a zámky

V centru města Kroměříže na východní Moravě se rozkládá rozlehlý zámek, zapsaný na seznam UNESCO.

Arcibiskupský zámek Kroměříž byl na místě původního hradu vystavěn ve d...

Kroměříž
0.2 km
Podzámecká zahrada
Zoologické a botanické zahrady

Podzámecká zahrada je romantickým parkem stvořeným k procházkám, vnímání harmonické krásy, načerpání nových sil, občerstvení i oddechu v přírodě. Její scenérie překvapují...

Kroměříž
0.3 km
Vyhlídkový let balónem Zlínský kraj
Adrenalinové atrakce

Romantika a dobrodružství spjaté v jediném nezapomenutelném zážitku - to je balónové létání! Představte si, jak se vznášíte vysoko nad zemí a pod vámi se rozprostírají ma...

Kroměříž
0.4 km
Koupaliště Bajda Kroměříž
Koupání

Na kroměřížském koupališti Bajda čeká na návštěvníky 50metrový plavecký bazén s osmi drahami, bazén pro děti a brouzdaliště.

Deku na opalování nebo k odpočinku si můžete...

Kroměříž
0.7 km
Květná zahrada Libosad
Zoologické a botanické zahrady

Kroměřížská Květná zahrada, známá též pod názvem Libosad byla založená už ve druhé polovině 17. století a patří mezi nejvýznamnější zahradní díla na světě. Jde o přechod ...

Kroměříž
5.5 km
Naučná stezka Zámeček - Záhlinické rybníky
Jiné atrakce

U Hulína u Kroměříže najdou návštěvníci jihovýchodní Moravy přírodovědně zaměřenou naučnou stezku, která je provede nádhernou krajinou lužních lesů, toků, tůní a rybníků ...

Hulín
6.0 km
Koupaliště Hulín
Koupání

Nedaleko centra města Hulín najdete koupaliště s bazénem pro plavce se skokanskými můstky a dětským brouzdalištěm.

Pro sportovce jsou připraveny hřiště na beach volejbal...

Hulín
6.1 km
Přírodní park Záhlinické rybníky
Jiné atrakce

Jižně od centra Hulína na východní Moravě se na středním toku řeky Moravy rozkládá soustava rybníků, zvaných Záhlinické. Spolu s okolními lukami a lužním lesem v lokalitá...

Hulín