Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.

U obce Hřibojedy mezi Hradcem Králové a Trutnovem se nachází naučná stezka, která zaujme hlavně milovníky betlémů a dalších uměleckých i historických památek. Naučná stezka Braunův Betlém je dlouhá asi 7 kilometrů a návštěvníci na ní najdou informační tabule, díky nimž se mohou blíže seznámit s jednotlivými památkami.

Stezka, zvaná také Půjdem spolu do Betléma, byla pojmenována po Braunově Betlému, původně 26 figurálních plastikách vytesaných do skály, vrcholném díle barokního sochařství u nás. Dnes si jich je tady ale možné prohlédnout už jen 10, mezi nimi například reliéfy Klanění pastýřů a Příchod tří králů nebo Vidění sv. Huberta. Na stezce na návštěvníky čeká ale také Kuks se svým hospitalem, kostelem, barokní lékárnou s muzeem nebo lapidárium soch či vinohrad a Galerie vín. Zpět se jde potom po pravém břehu Labe a jsou odsud hezké výhledy.

Naučná stezka je okružní, a tak se po jejím absolvování návštěvíci dostanou zase zpět ke svému autu na bezplatném parkovišti nedaleko od Žirče. Stezka se dá projít nejen pěšky, ale také projet na kole. Kdo nemá k dispozici vlastní dopravu, může jet vlakem do Žirče, odkud je to k Betlému asi kilometr, nebo do Kuksu, odkud je Betlém vzdálený asi 3 kilometry. V obou případech se vyplatí sledovat žlutou turistickou značku.

Může se Vám hodit: ubytování Kuks
Mapa
Turistická mapa (GPS 50.39675, 15.88705)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Naučná stezka Braunův Betlém

0.2 km
Hospital Kuks
Hrady a zámky

Až do roku 1938 fungoval jako zaopatřovací ústav pro válečné veterány, dnes je hospital Kuks, vypínající se na návrší nad řekou Labe, otevřen veřejnosti. Hospital byl vys...

Kuks
3.0 km
Bylinková zahrada Josefa Kamela
Zoologické a botanické zahrady

V obci Žireč jihovýchodně od Dvora Králové nad Labem se na břehu řeky Labe rozkládá Bylinková zahrada Josefa Kamela. Vznikla na místě staršího zahradnictví v roce 2013 a ...

Dvůr Králové nad Labem
5.2 km
Městské muzeum v Jaroměři
Muzea a historie

V Jaroměři u Hradce Králové ve východních Čechách sídlí ve Wenkeově obchodním domě z let 1910-11 muzem, založené už v 80. letech 19. století.

Wenkeův dům, vystavěný podl...

Jaroměř
5.2 km
Městské muzeum Josefov
Muzea a historie

Ve druhém patře bývalého zásobovacího úřadu pevnosti Josefov z konce 18. století sídlí v Jaroměři v severovýchodních Čechách Městské muzeum Josefov.

Návštěvníci se tady ...

Jaroměř
5.2 km
Muzeum magie Jaroměř
Muzea a historie

Muzeum magie v Jaroměři Vás zve na návštěvu o víkendech a svátcích od května do září. Není to jen nudné muzeum se starými a zaprášenými exponáty, kde se pochybuje, zda vů...

Jaroměř
5.4 km
Lázně Velichovky
Koupání

Lázně Velichovy jsou založeny na přírodním léčivém zdroji, kterým je nedaleké naleziště unikátní slatiny.

Mezi léčebnými procedurami najdete koupele (slatinné, uhličité ...

Velichovky
5.5 km
Plavecký areál Jaroměř
Koupání

V Jaroměři na návštěvníky čekají hned tři bazény: 50metrový plavecký bazén, dětský bazén o délce 22 metrů a malé dětské brouzdaliště. Voda v bazénech je vyhřívaná na příj...

Jaroměř
6.3 km
Železniční muzeum Výtopna
Muzea a historie

V Jaroměři ve východních Čechách má v bývalé výtopně parních lokomotiv z přelomu 19. a 20. století svůj domov jedno z největších železničních muzeí u nás.

V Železničním ...

Jaroměř