Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.

Západně od obce Skuteč jižně od Pardubic se k nebi zvedá žulové návrší, kterému se odjakživa říkalo Horky. V minulosti se tady žula těžila ve spoustě menších i větších lomů, dnes se k nim návštěvníci mohou podívat prostřednictvím zajímavé naučné stezky.

Žulová stezka Horkami je dlouhá asi 5 kilometrů a nabízí celkem 7 zastavení s informačními tabulemi, díky nimž se zájemci dostanou nejen k několika opuštěným lomům, ale podívají se také na další pozůstatky těžby, jako jsou haldy, místa pro skladování střelného prachu nebo nakládací rampy. Dozví se přitom nejen o historii těžby a vzniku a vývoji kamenictví, ale seznámí se také s místní přírodou, lesem a lesním hospodářstvím.

Nejen dětem se bude líbit celá řada naučných a herních prvků, jako jsou žulová prolézačka, prstové bludiště, kamenické pexeso nebo balanční lávka. Rodiče pak ocení unikátní kamenné posezení z žuly z celé republiky a obrovskou žulovou kostku se stranami opracovanými různými způsoby.

V turistickém informačním centru ve Skutči je navíc možné vyzvednout si tištěného průvodce. Trasa začíná u místního koupaliště, kde se dá zaparkovat. Kdo nemá vlastní dopravu, může do Skutče dojet vlakem, z železniční stanice je to ke stezce už jen asi 1,5 kilometru pěšky.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Skuteč
Mapa
Turistická mapa (GPS 49.84385, 15.9875)
Google mapy (navigace)
Ira Garanova • zář 2020
Přidané fotografie:
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Žulová stezka Horkami

0.7 km
Regionální muzeum Skuteč
Muzea a historie

Ve Skutči nedaleko od Chrudimi ve východních Čechách najdou návštěvníci zajímavé muzeum, které seznamuje s tradičními řemesly oblasti.

Městské muzeum ve Skutči bylo zalo...

Skuteč
1.6 km
Tandemový seskok padákem Skuteč
Adrenalinové atrakce

Vychutnejte si okolo 45 sekund volného pádu a poté až deset minut krásného vyhlídkového letu s padákem. Nejenom, že vyzkoušíte něco úplně nového, ale také získáte zážitek...

Skuteč
4.5 km
Šilinkův důl - via ferrata
Turistika

U Předhradí severně od Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy leží atrakce, která zaujme především milovníky dobrodružství. Via ferrata v Šilinkově dole není ferratou v ...

Předhradí
5.5 km
Rozhledna Borůvka u Hluboké
Rozhledny

Nedaleko obce Hluboká najdete jednu z nejzajímavějších a nejkrásnějších rozhleden v okolí, Borůvku. Postavená je ze smrkových klád "poskládaných" do tvary hyperboly, scho...

Hluboká
5.6 km
Zřícenina hradu Košumberk
Zříceniny

Košumberk je romantická zřícenina gotického hradu ze 14. století. Leží nad údolím říčky Novohradky. V 16. století hrad vyhořel a poté zde byl přistavěn velký renesanční z...

Luže
6.1 km
Rozhledna Jahůdka
Rozhledny

Na břehu Anenského potoka mezi Radimí a Bělou u Luže ve východních Čechách stojí v nadmořské výšce 328 metrů dřevěná rozhledna s hezkým názvem Jahůdka.

12metrová rozhle...

Luže
6.3 km
Památník vyhlazení osady Ležáky
Památníky

V Miřeticích u Chrudimi ve východních Čechách se nachází památník, který připomíná tragickou událost, jež se tady odehrála 24. června 1942.

Památník vyhlazení obce Ležák...

Miřetice
7.1 km
Vojtěchovská rozhledna
Rozhledny

Asi 5 kilometrů od Hlinska u obce Vojtěchov na kopci nazývaném "Na Hrbovatkách" najdete v Železných horách Vojtěchovskou rozhlednu, vystavěnou teprve před několika lety.

...
Vojtěchov