Kontakt
  • Hájek, Skalná
Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.

V Hájku severovýchodně od Františkových Lázní v západních Čechách se nedaleko hranic s Německem nachází národní přírodní rezervace a muzeum se zajímavým názvem Soos. Rozlehlé rašeliniště a slatiniště, na němž vyvěrají minerální prameny a oxid uhličitý v podobě bahenních sopek, je v Evropě unikátem.

Kdo se chce o podivné, ale nádherné krajině dozvědět více, může si projít naučnou stezku, jdoucí po dně slaného minerálního jezera, které je dnes ale už vyschlé. Stezka, která je jedinou přístupnou částí rezervace, je dlouhá 1,2 kilometru a zvládne ji úplně každý.

Přesto, že krajina vypadá jako na Měsíci, je domovem celé řady chráněných rostlin (včetně nového druhu řasy) a živočichů a k vidění je tady také takzvaný křemelinový štít, složený ze schránek jezerních řas rozsivek.

Na unikátní přírodu oblasti se zaměřuje i nedaleká Expozice Soos a součástí rezervace jsou dále geologický park nebo Zoo Soos, stanice pro záchranu živočichů.

Až k rezervaci se dá dostat autem, k dispozici je tady parkoviště. Nejbližší železniční stanice je ta v Novém Drahnově, odkud je to pěšky jen několik minut.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Skalná
Mapa
Turistická mapa (GPS 50.14622, 12.40226)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí NPR a muzem Soos

3.9 km
Hrad Vildštejn
Hrady a zámky

V západních Čechách se ve městě Skalná v okrese Cheb nachází románský hrad Vildštejn.

Vildštejn byl vybudován jako vodní hrad už na přelomu 12. a 13. století a patří tak...

Skalná
4.5 km
Aquaforum Františkovy Lázně
Koupání

Aquaforum je rozděleno na vnitřní a vnější část. Vnitřní areál nabízí 25metrový plavecký bazén se třemi drahami, a rekreační bazén s atrakcemi jako vodní stěnová masáž, v...

Františkovy Lázně
4.8 km
Relaxační pivní koupel pro milovníky piva
Jiné atrakce

Představte si tu nejlahodnější vůni chmelu, která se šíří všude kolem, zatímco v pozadí zní uklidňující melodie. A právě před vámi se tyčí vana plná zlatavého sladového n...

Františkovy Lázně
4.9 km
Městské muzeum Františkovy Lázně
Muzea a historie

Ve Františkových Lázních v západních Čechách na samé hranici s Německem se v "Hasičském domě" nachází zajímavé městské muzeum.

Na návštěvníky tady čekají stálé expozice,...

Františkovy Lázně
5.1 km
Rozhledna Salingburg
Rozhledny

Jižně od centra Františkových Lázní v západních Čechách stojí na malém návrší, známém jako Na Vyhlídce, rozhledna Salingburg.

Rozhledna, ve které prý podle pověsti sídl...

Františkovy Lázně
6.0 km
Golden River Ranch
Koně, jezdectví

Tímto Vás zveme do říše koňských hřív, kde zažijete svá vysněná dobrodružství. Těší se na Vás Indiáni, šerifové, krásné dámy, které si podmaní nejen pány, ale i koně. Nab...

Nový Kostel
6.9 km
Komorní hůrka - sopka
Turistika

Komorní hůrka je jednou z nejmladších čtvrtohorních sopek na území ČR. Jedná se o nízký zalesněný kopec - sypaný kužel -, tvořený vulkanickým materiálem. V jeho odlesněné...

Františkovy Lázně
7.7 km
Rozhledna Vávrova lávka
Rozhledny

Teprve před pár lety byla otevřena tzv. mostní rozhledna Vávarova lávka. Najdete ji v Chebu, kde je součástí pěší lávky přes řeku Ohři.

10metrová železná rozhledna s dře...

Cheb