Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.

Nedaleko od Svitav se nachází oblast, kam byl vstup zakázán tak dlouho, až tady vznikla krajina připomínající prales. Vodárenský les sloužil od roku 1912 jako zdroj pitné vody pro Svitavy, dnes se sem návštěvníci mohou podívat prostřednictvím nově otevřené naučné stezky.

Naučná stezka je dlouhá asi 1,5 kilometru a je na ní celkem 8 zastavení s informačními panely, které seznamují s podmáčenou a bažinatou krajinou, jež je domovem jedinečných druhů rostlin a živočichů. Zájemci se tady dozví o lese coby zdroji pitné vody, drobných vodních živočiších, typických dřevinách i místním ptactvu, ale prohlédnou si také sto let staré sběrné studny vodovodu.

V lese byly vybudovány dřevěné chodníky a šotolinové cesty i lávky a mosty pro překročení četných pramenů. Nejen děti zaujme Kneippův chodník, po kterém se ve vodě mohou projít po různě velkých oblázcích, unikátní telefon ve formě vyřezaného ucha a úst, propojených podzemním potrubím, nebo speciální razítka se stopami zvěře. Jedno ze zastavení jim dokonce přiblíží vodníky a jejich nelehký život ve svitavských rybnících.

Trasa stezky je okružní a začíná a končí v ulici U Kojeneckého ústavu, vedoucího ven z města, kde se dá zaparkovat. Od železniční stanice je to sem asi 2,5 kilometru.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Svitavy
Mapa
Turistická mapa (GPS 49.74648, 16.45635)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Naučná stezka Vodárenský les

1.4 km
Městské muzeum a galerie Svitavy
Muzea a historie

Ve Svitavách na sever od Brna mají v budově historické Budigovy vily domov Městské muzeum a galerie, jejichž počátky sahají až do konce 19. století.

Na návštěvníky čeká ...

Svitavy
1.5 km
Koupaliště Sportes Svitavy
Koupání

Od června do září (v závislosti na počasí) se vykoupete na svitavském koupališti. Plavci tady najdou 50metrový bazén, neplavci se osvěží v bazénu o délce 25 metrů. Hlavní...

Svitavy
13.7 km
Hrad Svojanov
Hrady a zámky

Nedaleko Svitav na střední Moravě stojí v blízkosti stejnojmenného městyse hrad Svojanov.

Takzvaný "Knížecí hrad" (Fürstenberg), nazývaný také "vila českých královen", b...

Svojanov
14.3 km
Centrum Bohuslava Martinů
Muzea a historie

V Poličce, jen co by kamenem dohodil od Svitav, najdou návštěvníci muzeum, věnované známému hudebnímu skladateli a svitavskému rodákovi, Bohuslavu Martinů.

Centrum je po...

Polička
14.6 km
Městské muzeum Moravská Třebová
Muzea a historie

Návštěvníci Moravské Třebové nedaleko od Svitav by si neměli nechat ujít návštěvu zajímavého muzea se sídlem v krásné novorenesanční budově z konce 19. století.

Městské ...

Moravská Třebová
14.6 km
Koupaliště Polička
Koupání

V krásném prostředí na okraji města Polička najdete koupaliště, jehož provoz byl zahájen v 70. letech minulého století. Betonová nádrž je dlouhá i široká 50 metrů, je tad...

Polička
14.9 km
Aquapark Moravská Třebová
Koupání

Ve zrekonstruovaném aquaparku najdete několik bazénů. Plavecký bazén nabízí čtyři samostatné dráhy. V rekreačním bazénu je vám k dispozici spousta atrakcí, jako jsou vodn...

Moravská Třebová
15.0 km
Rozhledna Pastýřka
Rozhledny

Nedaleko Moravské Třebové byla na vrcholu Pastvisko teprve nedávno otevřena rozhledna Pastýřka. Na jejím místě stávala před sto lety dřevěná rozhledna nesoucí jméno Jana ...

Moravská Třebová