Kontakt
  • GPS: 49.62721, 16.40828
Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.

Nedaleko Svitav na střední Moravě stojí v blízkosti stejnojmenného městyse hrad Svojanov.

Takzvaný "Knížecí hrad" (Fürstenberg), nazývaný také "vila českých královen", byl vystavěn ve druhé polovině 13. století Přemyslem Otakarem II., později byl renesančně a nakonec empírově přestavěn a dnes patří městu Polička, které ho zpřístupňuje veřejnosti.

Návštěvníci se na Svojanově mohou těšit na prohlídku interiérů s instalacemi, které přiblíží život na hradě ve 2. polovině 19. století. Zájemci se podívají do sklepení nebo jedinečného domu zbrojnošů v goticko-renesančním stylu.

K dispozici jsou dva prohlídkové okruhy. Ten první míří do empírového paláce s replikou pohřební královské koruny Přemysla Otakara II. nebo na vyhlídkovou terasu. Druhý okruh pak provede hosty sklepeními, expozicí pověstí a legend hradu, mučírnou, lapidáriem a domem zbrojnošů.

Samostatně si návštěvníci mohou prohlédnout exteriéry hradu a kdo chce, může vystoupat na věž, odkud jsou hezké výhledy do okolí.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Svojanov
Mapa
Turistická mapa (GPS 49.62721, 16.40828)
Google mapy (navigace)
Lubomír Herc • led 2021
Přidané fotografie:
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Hrad Svojanov

6.3 km
Rozhledna Horní les
Rozhledny

U obce Rovečné na střední Moravě se nedaleko vodní nádrže Vír nachází v nadmořské výšce 774 metrů Horní les, nejvyšší bod Svratecké hornatiny, s telekomunikačním vysílače...

Rovečné
7.1 km
Rozhledna Zelenkův kopec
Rozhledny

Nedaleko obce Ústup a asi 30 kilometrů od Blanska najdete na návrší Zelenkův kopec rozhlednu stejného jména.

Nevelká, jen 7 metrů vysoká dřevěná rozhlednadvě plošiny...

Ústup
9.8 km
Vyhlídka Hraběcí stolek
Turistika

Jihovýchodně od obce Vír se na břehu stejnojmenné vodní nádrže na řece Svratce na západní Moravě k nebi vypíná Hraběcí stolek. Skalní vyhlídka v nadmořské výšce 460 metrů...

Vír
10.1 km
Vyhlídka Klubačice
Turistika

Nad obcí Vír se na břehu Vírské přehrady k nebi tyčí skála Klubačice s hezkou vyhlídkou, odkud se všem, kteří sem vystoupí, otevřenou nádherné výhledy do širokého okolí.

...
Vír
10.6 km
Zřícenina hradu Pyšolec
Zříceniny

Pyšolec je zřícenina gotického hradu ze 13. století. Leží nad vyrovnávací nádrží Vír II na řece Svratce. Hrad vystřídal několik majitelů, ale už v 15. století se vzpomíná...

Věstín
10.6 km
Vodní nádrž Letovice
Koupání

Na řece Křetínce asi 3 kilometry před jejím soutokem se Svitavou v Letovicích najdete vodní nádrž Letovice, někdy nazývanou také Křetínka.

Nádrž byla vybudována v 70. le...

Křetín
12.1 km
Rozhledna Karasín
Rozhledny

Na vrcholu kopce Přední skála nedaleko vodní nádrže Vír na Vysočině stojí rozhledna Karasín, která je spolu se sjezdovkou součástí stejnojmenného volnočasového areálu.

Z...

Bystřice nad Pernštejnem
12.3 km
Zřícenina hradu Zubštejn
Zříceniny

Zubštejn je zřícenina jednoho z největších hradů na Moravě. Leží nad vsí Pivonice - městkou částí Bystřice nad Pernštejnem. Hrad byl založen ve 14. století a po dobu své ...

Bystřice nad Pernštejnem