Kontakt
  • U Vápenky 495, Třemošnice
Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.

Berlova vápenka je zajímavá již svým původem, který sahá až do roku 1880. Právě v této době byla postavena starší část (neopravená) vápenky, a to pravděpodobně českou firmou. Bohužel, o této části vápenky nemáme mnoho informací a nebyla nikdy rekonstruována.

O necelých deset let později, v roce 1890, vápenku koupila firma David Berl. Tato firma přistavěla k původní budově novou, menší vápenku, která je v současné době rekonstruována. Vápenka provozovala svou činnost s různými drobnými úpravami a občasnou modernizací až do roku 1960. Poté byly brány vápenky na dlouhých 50 let zavřené.

V současnosti je v areálu Berlovy vápenky muzejní expozice vápenictví. Ta je rozdělena do 4 částí:

  • Počátky vápenictví v Železných horách
  • Berlova vápenka
  • Historie vápenky v Prachovicích
  • Co je vápenec.

Návštěvníci mají unikátní možnost pročítat si nástěnné tabule, prohlížet vitríny plné historických předmětů a dokonce si osahat nářadí, které se v minulosti používalo při těžbě a zpracování vápence. A co stojí rozhodně za vyzkoušení, je pohled do komína zevnitř.

Berlova vápenka je otevřena během turistické sezóny od dubna do října. Dopřejte si návštěvu tohoto unikátního místa plného historie a poznejte tajemství vápenictví.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Třemošnice
Mapa
Turistická mapa (GPS 49.87611, 15.57092)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Berlova vápenka - Expozice vápenictví

0.9 km
Lovětínská rokle
Turistika

U obce Třemošnice v severní části Chráněné krajinné oblasti Železné hory najdou návštěvníci východních Čech Lovětínskou rokli. 1,5 kilometru dlouhé údolí mezi vesnicemi P...

Třemošnice
1.1 km
Zřícenina hradu Lichnice
Zříceniny

Lichnice či Lichtenburk je zřícenina hradu ze 13. století na skalnatém návrší nad městem Třemošnice. V 15. století byl hrad dobyt husity. Později jej oblehli znova, ale d...

Třemošnice
1.3 km
Vyhlídka Dívčí kámen
Rozhledny

V obci Podhradí nedaleko od Třemošnice se v severozápadní části Chráněné krajinné oblasti Železné hory nachází vyhlídka Dívčí kámen.

Vysoko nad Lovětínskou roklí se tad...

Třemošnice
1.3 km
Žižkův dub
Jiné atrakce

V Podhradí u Třemošnice ve východních Čechách stojí mohutný dub, jeden z nejvýznamnějších památných stromů v České republice.

Žižkův dub, pojmenovaný na počest dvou husi...

Třemošnice
4.6 km
Naučná stezka Kolem prachovického lomu
Turistika

V Prachovicích u Chrudimi ve východních Čechách najdou příznivci procházek hezkou krajinou zajímavou naučnou stezku. Naučná stezka Kolem Prachovického lomu je seznámí s h...

Prachovice
4.6 km
Rozhledna Na Kopečku
Rozhledny

V Licoměřicích, místní části Lipovce v severozápadním výběžku Chráněné krajinné oblasti Železné hory byla v roce 2007 na soukromém pozemku postavena hezká rozhledna.

10m...

Lipovec
6.2 km
Obora bílých jelenů
Zoologické a botanické zahrady

Ve východočeských Žlebech jižně od zámku se na břehu řeky Doubravy rozkládá hezká obora ve správě státního podniku Lesy České republiky. V oboře navazující bezprostředně ...

Žleby
6.4 km
Zámek Žleby
Hrady a zámky

Ve Žlebech nedaleko od Čáslavi se k nebi vypíná novogotický zámek, postavený na místě hradu ze 13. století.

Svoji stávající podobu získal zámek v 19. století, po druhé s...

Žleby