Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.

Osek (též Rýzmburk) je zřícenina gotického hradu ze 13. století nad vesnicí Hrad Osek. Zakladatelem hradu byl pravděpodobně král Václav I., čemuž by odpovídal velký rozsah hradního areálu s malým množstvím vnitřní zástavby. Po husitských válkách, během kterých stáli majitelé hradu na straně katolíků, bylo zesíleno opevnění.

V 15. století byl hrad za nejasných okolností obsazen německými křižáky a chvíli poté Sasy. O století později však hrad už přestal být obýván a zpustl.

Zřícenina je dobře přístupná z Oseka, odkud vede turistická značka dlouhá asi 2,5 kilometru, a v blízkosti také prochází cyklotrasa. Nedaleko hradu se nachází přírodní památka Vrása.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Osek (okres Teplice)
Mapa
Turistická mapa (GPS 50.634, 13.66455)
Google mapy (navigace)
Vlasta Rejlová • kvě 2020
Přidané fotografie:
Vlasta Rejlová • kvě 2020
Přidané fotografie:
Jiří Pavlík • kvě 2020
Přidané fotografie:
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Zřícenina hradu Osek

2.0 km
Salesiova výšina
Turistika

Salesiova výšina je jedno z nejznámějších a nejnavštěvovanějších malých skalních měst Krušných hor. Leží nedaleko městečka Osek a jde o romantický skalní labyrint s vyhlí...

Osek
2.1 km
Rozhledna Vlčí hora
Rozhledny

U obce Dlouhá Louka severně od městečka Osek v severozápadních Čechách stojí v nadmořské výšce 891 metrů návrší Vlčí hora a na něm telekomunikační věž s vyhlídkovým ochoz...

Osek
3.1 km
Koupaliště SPORTaS
Koupání

Na litvínovském koupališti najdete venkovní 50metrový bazén s toboganem, dva mělké bazény pro děti s klouzačkou a brouzdaliště s vodním hřibem.

Sportovně založení návště...

Litvínov
5.2 km
Lyžařský vlek Meziboří
Lyžování

V Meziboří severně od Litvínova se v severních Čechách na území Krušných hor nachází 537 metrů dlouhá, středně obtížná sjezdovka, a dětský lyžařský vlek, vhodný pro výuku...

Meziboří
5.3 km
Naučná stezka Tesařova cesta
Turistika

V Meziboří u Litvínova v severozápadních Čechách našla svůj domov zajímavá naučná stezka, která provede své návštěvníky nádherným Pekelským údolím.

Naučná stezka Tesařov...

Meziboří
5.6 km
Zámek Valdštejnů
Hrady a zámky

V Litvínově na severovýchodní Moravě stojí barokní zámek z poloviny 18. století.

Zámek Litvínov vznikl na místě bývalé tvrze jako jedno ze sídel rodu Valdštejnů, již na ...

Litvínov
6.2 km
Liptická vyhlídka u Duchcova
Jiné atrakce

U Duchcova u Teplic v severozápadních Čechách se na návrší na okraji bývalého povrchového dolu Pokrok nachází netradiční vyhlídka.

Liptická vyhlídka dostala název podle...

Duchcov
6.5 km
Ski areál Bouřňák
Lyžování

U obce Mikulov severně od Teplic se na svazích kopce Bouřňák v nadmořské výšce 869 metrů rozkládá největší lyžařské středisko v oblasti. Ski areál Bouřňák nabízí hned šes...

Mikulov