Kontakt
  • Subakova 1/44, Třebíč
Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 1.5 hodiny.
Časová náročnost je přibližně 1.5 hodiny.

Město Třebíč na jihozápadní Moravě je domovem rozlehlé židovské čtvrti, zapsané na seznam UNESCO. Jedinečný soubor čítá celkem 123 staveb, mezi nimiž jsou dvě synagogy, židovské muzeum, židovská radnice, rabinát, chudobinec, nemocnice a dvě školy. Nechybí samozřejmě ani židovský hřbitov.

První židé se ve městě usadili už ve 14. století, ghetto jako takové tady ale vzniklo až mnohem později, v první polovině století 18. Za druhé světové války byli židé nacisty deportováni do koncentračních táborů a po válce už nebyla třebíčská židovská čtvrť nikdy obnovena. Dnes se stavby židovské čtvrti nachází na území městské části Podkláštěří a jsou propojené naučnou stezkou „Po stopách opatů a rabínů“, která zájemce blíže seznámí s tím, jak křesťané a židé v Třebíči po staletí žili bok po boku.

Židovská čtvrť je volně přístupná a mohou si ji bez omezení prohlédnout všichni. Větší skupiny pak můžou po předchozí domluvě vyrazit na jeden ze dvou okruhů s průvodcem. Do života židovské rodiny nebo židovského obchodu pak zájemci nahlédnou v Židovském muzeu v Domě Selingmanna Bauera.

Do Třebíče jezdí vlak a z nádraží je to k Zadní synagoze jen asi kilometr, snadno se sem tedy dostanou i ti, kteří nemají vlastní auto.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Třebíč
Mapa
Turistická mapa (GPS 49.21772, 15.87941)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Židovská čtvrť v Třebíči UNESCO

0.2 km
Naučná stezka Po stopách opatů a rabínů
Jiné atrakce

V Třebíči na jihovýchodní Moravě našla svůj domov naučná stezka, která spojuje hned tři třebíčské památky zapsané na seznam UNESCO.

Naučná stezka Po stopách opatů a rabí...

Třebíč
0.4 km
Bazilika sv. Prokopa
Sakrální památky

Bazilika sv. Prokopa byla vybudována ve 13. století při benediktinském klášteře. Jedinečné prolnutí evropských vlivů na pomezí románského a gotického slohu vedlo k zapsán...

Třebíč
0.5 km
Zámek Třebíč
Muzea a historie

Nad levým břehem řeky Jihlavy v Třebíči stojí renesanční zámek. Původně to byl benediktinský klášter, který byl ale v 16. století přestavěn na zámek. Nyní spolu s bazilik...

Třebíč
0.6 km
Sportovní areál Laguna
Koupání

V rámci sportovního areálu najdete aquapark, plavecký bazén a wellness.

Centrem aquaparku je bazén nepravidelného tvaru se spoustou vodních atrakcí, jako jsou divoká řek...

Třebíč
1.0 km
Rozhledna Vodojem na Kostelíčku
Rozhledny

U Třebíče mezi Brnem a Jihlavou se k nebi vypíná Strážná hora, na které od roku 1940 stojí vodojem s pěkným názvem Kostelíček. K zásobování města pitné vody se používal d...

Třebíč
4.4 km
Rozhledna na Pekelném kopci
Rozhledny

U obce Mastník jižně od Třebíče najdou návštěvníci jihovýchodní Moravy Pekelský kopec o nadmořské výšce 572 metrů a na něm pěknou rozhlednu.

V roce 2014 otevřená rozhled...

Mastník
11.2 km
Ski areál Jalovec
Lyžování

V Jalovci u Třebíče najdou příznivci zimních sportů malé lyžařské středisko. Ski areál Jalovec si pro ně přichystal 600 metrů dlouhou sjezdovku s převýšením 95 metrů, na ...

Číchov
11.6 km
Zámek Budišov
Hrady a zámky

V Budišově v okrese Třebíč se nachází zámek stejného jména.

Již ve 13. století stávala v Budišově vodní tvrz, v 70. letech 16. století přestavěná na zámek. Svoji současn...

Budišov