Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.

U obce Plasy severně od Plzně najdou milovníci přírody překrásné údolí Žebnického potoka s hezkým vodopádem. Žebnický vodopád, někdy zvaný také Pekelský, nepatří mezi rekordmany, ani co se týče jeho výšky, ani průtoku: je vysoký jen asi 2,5 metru a je lepší vyrazit sem v době jarního tání nebo po vydatných deštích.

Návštěvníci si tady mohou prohlédnout "jeskyni" z do sebe zaklesnutých balvanů, průrvou v ní pak padá voda právě z vodopádu, a tak se celému úkazu někdy říká také Dianina lázeň - to podle paní Diany, která sem chodila smývat svoje hříchy. Už od 18. století se k ní váže pověst také o nevděčném sedlákovi Heklovi, kterému čert zabil syna a poházel kameny tak šikovně, jak je v Pekelském vodopádu najdeme dnes.

K vodopádu vede modrá turistická trasa z plaského kláštera do Žebnic, je to sem pěšky asi 2,5 kilometru. Až do Plas jezdí také vlak, a tak si nemusí zoufat ani ti, kteří nemají vlastní dopravu: ze stanice k vodopádu se projdou něco málo přes 3 kilometry.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Plasy
Mapa
Turistická mapa (GPS 49.94929, 13.38111)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Žebnický (Pekelský) vodopád

1.9 km
Zoo Plasy
Zoologické a botanické zahrady

V městě Plasy severně od Plzně si přijdou na své návštěvníci všech věkových skupin a nejrůznějších zájmů. Čeká tady na ně komplex Fantasy Golfu s rodinnou zoologickou zah...

Plasy
4.1 km
Naučná stezka Ludvíka Očenáška
Turistika

Mezi obcemi Plasy a Dolní Bělá severně od Plzně vede naučná stezka, věnovaná mimo jiné významnému místnímu rodákovi druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století. Naučn...

Plasy
7.1 km
Muzeum a galerie severního Plzeňska
Muzea a historie

V Mariánské Týnici severně od Plzně sídlí v budově probošství cisterciáckého kostela Zvěstování Panny Marie regionální muzeum.

Muzeum a galerie severního Plzeňska se sou...

Kralovice
8.3 km
Naučná stezka cesta jediného boha
Turistika

V obci Potvorov na cestě mezi Prahou a Karlovými Vary najdou návštěvníci západních Čech naučnou stezku zaměřenou na křesťanství. Zájemci se na ní dozví spoustu informací ...

Potvorov
9.5 km
Naučná stezka Po stopách slovanských bohů
Turistika

Ve Velké Libyni severně od Plzně začíná netradičně zaměřená naučná stezka, čerpající ze slovanské mytologie.

Naučná stezka vznikla na popud místního starosty, s jejím v...

Bílov
9.7 km
Rozhledna Radost
Rozhledny

U Dobříče severně od Plzně stojí na malém návrší zajímavá dřevěná rozhledna, kterou na svém pozemku postavil v roce 2013 soukromý majitel.

9 metrů vysoká rozhledna, kte...

Dobříč
11.7 km
Zámek Manětín
Hrady a zámky

V Manětíně nedaleko od Plzně stojí rozhlehlý barokní zámek, postavený na místě bývalé středověké tvrze, kterou tady bylo možné najít už ve 12. století.

V 16. století byl...

Manětín
12.0 km
Hromnické Červené jezírko
Jiné atrakce

U obce Hromnice severně od Plzně se nachází tajemné Hromnické jezírko, které je úplně bez života. Není divu - jeho vody tvoří kyselina sírová a na koupání to tady opravdu...

Hromnice