Kontakt
  • GPS: 49.54917, 16.34581
Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.

Jihovýchodně od obce Vír se na břehu stejnojmenné vodní nádrže na řece Svratce na západní Moravě k nebi vypíná Hraběcí stolek. Skalní vyhlídka v nadmořské výšce 460 metrů se nachází přímo nad meandrem Svratky pod Vírskou přehradou a otevírají se z ní překrásné výhledy.

Až do roku 1930 stála na skále dřevěná rozhledna, kterou tady nechal vystavět hrabě František Coudenhove-Honrisch, podle nějž se dnes místo nazývá právě Hraběcí stolek. Do dnešních dnů z rozhledny sice nezbylo už nic, i tak ale místo s jedním z nejkrásnějších pohledů do údolí určitě stojí za to navštívit.

Cesta k vyhlídce vede po polních a lesních cestách a není značená, takže je poměrně obtížné ji najít. Kdo má k dispozici auto, může zaparkovat hned pod vyhlídkou, do Víru jezdí ale také autobus, a tak se sem dostanou i ti, kteří vlastní dopravu nemají.

Přímo naproti vyhlídce stojí na kopečku zřícenina hradu Pyšolce, kterou mohou navštívit všichni, kteří by se v oblasti chtěli zdržet déle.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Vír
Mapa
Turistická mapa (GPS 49.54917, 16.34581)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Vyhlídka Hraběcí stolek

0.9 km
Zřícenina hradu Pyšolec
Zříceniny

Pyšolec je zřícenina gotického hradu ze 13. století. Leží nad vyrovnávací nádrží Vír II na řece Svratce. Hrad vystřídal několik majitelů, ale už v 15. století se vzpomíná...

Věstín
2.5 km
Zřícenina hradu Zubštejn
Zříceniny

Zubštejn je zřícenina jednoho z největších hradů na Moravě. Leží nad vsí Pivonice - městkou částí Bystřice nad Pernštejnem. Hrad byl založen ve 14. století a po dobu své ...

Bystřice nad Pernštejnem
2.6 km
Vyhlídka Klubačice
Turistika

Nad obcí Vír se na břehu Vírské přehrady k nebi tyčí skála Klubačice s hezkou vyhlídkou, odkud se všem, kteří sem vystoupí, otevřenou nádherné výhledy do širokého okolí.

...
Vír
3.2 km
Zřícenina hradu Aurešperk
Zříceniny

Aueršperk je zřícenina hradu nad říčkou Bystřicí, která ho obtéká ze tří stran. Kdy byl hrad založen, není přesně známo. Název může napovídat (Auer = zubr), že zakladatel...

Bystřice nad Pernštejnem
4.6 km
Rozhledna Horní les
Rozhledny

U obce Rovečné na střední Moravě se nedaleko vodní nádrže Vír nachází v nadmořské výšce 774 metrů Horní les, nejvyšší bod Svratecké hornatiny, s telekomunikačním vysílače...

Rovečné
4.9 km
Rozhledna Karasín
Rozhledny

Na vrcholu kopce Přední skála nedaleko vodní nádrže Vír na Vysočině stojí rozhledna Karasín, která je spolu se sjezdovkou součástí stejnojmenného volnočasového areálu.

Z...

Bystřice nad Pernštejnem
6.8 km
Městské muzeum Bystřice nad Pernštejnem
Muzea a historie

Na Moravském náměstí v Bystřici nad Pernštejnem sídlí muzeum, založené v roce 1955 a po dlouhé rekonstrukci znovu otevřené v roce 2007.

Na návštěvníky čeká v Bystřici ro...

Bystřice nad Pernštejnem
8.3 km
Rozhledna Zelenkův kopec
Rozhledny

Nedaleko obce Ústup a asi 30 kilometrů od Blanska najdete na návrší Zelenkův kopec rozhlednu stejného jména.

Nevelká, jen 7 metrů vysoká dřevěná rozhlednadvě plošiny...

Ústup