Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.

U obce Vinařice severně od Kladna ve středních Čechách se k nebi do nadmořské výšky 413 metrů tyčí Vinařická hora. Pozůstatek třetihorní sopky byl od 19. století do 80. let 20. století těžen na kámen a dodnes jsou tady v opuštěných lomech vidět střídavě uložené vrstvy čediče.

Svahy Vinařické hory jsou chráněné v rámci přírodní památky: vyskytují se zde cenná vřesoviště i řada zajímavých druhů živočichů. Kdo se o nich chce dozvědět více, neměl by si nechat ujít procházku po hezké naučné stezce. Ta je dlouhá asi 4 kilometry a pochlubit se může celkem 10 zastaveními. Její trasa vede po kamenitých stezkách a pěšinách a místy je dost strmá, na kole nebo s kočárkem by se sem nikdo pouštět neměl.

Výstup na vrchol ale určitě stojí za námahu: otevírají se z něj totiž nádherné kruhové výhledy do širokého okolí - za dobré viditelnosti až na Krušné hory, Říp a České středohoří s Milešovkou nebo Házmburkem, či dokonce na Žižkovský vysílač v Praze.

Naučná stezka začíná v ulici U Rybníka na žluté turistické značce, dojet se k ní dá autem. Nejbližší železniční stanice je Kladno-Švermov, odkud jsou to na vrchol asi 4 kilometry.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Kladno
Mapa
Turistická mapa (GPS 50.18496, 14.08674)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Vinařická hora - 413 m n.m.

2.1 km
Hornický skanzen důl Mayrau
Muzea a historie

Ve Vinařicích u Kladna se v bývalém dole Mayrau nachází zajímavé muzeum, představující hornickou činnost na Kladensku a Slánsku.

Hornický skanzen Mayrau je pobočkou Slád...

Vinařice
3.8 km
Vodní park Čabárna
Koupání

Jen 6 kilometrů severně od Kladna se mezi obcemi Švermov a Brandýsek nachází na Týneckém potoce hned několik rybníků. Vodní park Čabárna, sestávajícího z jednoho hlavního...

Brandýsek
3.9 km
Kaple Božího hrobu - Slaný
Sakrální památky

Boží hrob (též Božák) na okraji města Slaný je napodobenina části jeruzalémské baziliky Božího hrobu. Kaple byla postavena v 17. století a nachází se na drobné mýtině na ...

Slaný
4.3 km
Sládečkovo vlastivědné muzeum
Muzea a historie

Ve středočeském Kladně v bývalé ředitelské vile Pražské železářské společnosti sídlí Sládečkovo vlastivědné muzeum, jehož historie sahá až do konce 19. století.

Základem...

Kladno
4.3 km
Zámecký park a medvědárium
Zoologické a botanické zahrady

Jen co by kamenem dohodil od centra Kladna, se severozápadně od Prahy rozkládá hezký zámecký park s medvědáriem. Obývají jej dvě adoptované medvědice, Marta a Míša, které...

Kladno
4.7 km
Aquapark Slaný
Koupání

V aquaparku ve Slaném je pro návštěvníky připravena spousta zábavy ve vodě i na souši. Plavci ocení 25metrový plavecký bazén s pěti drahami, dětem je k dispozici malý měl...

Slaný
5.1 km
Vlastivědné muzeum ve Slaném
Muzea a historie

Ve Slaném ve středních Čechách má v budově bývalé piaristické koleje své sídlo muzeum, založené už v roce 1885.

Vlastivědné muzeum ve Slaném nabízí hned několik stálých ...

Slaný
5.2 km
Muzeum slánek
Muzea a historie

Muzeum slánek můžete navštívit ve Slaném v prostorách Infocentra Pod Velvarskou branou.

Důvodem, proč ve Slaném začali sbírat slánky je prostý. Legenda praví, že město S...

Slaný