Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.

U Bohdíkova nedaleko od Šumperka na severní Moravě se v areálu bývalého Exlerova lomu rozkládá přírodní památka, vyhlášená kolem štoly z druhé světové války.

Štola Mařka měla usnadnit přepravu vápence těženého v místním lomu do vápenky v Bohdíkově a vyrazili ji v letech 1941-44 angličtí váleční zajatci. Dnes se návštěvníci mohou do štoly podívat sami - přístupných je jim prvních 320 metrů, zbytek z původně bezmála kilometrové štoly byl zavalen.

Štolu si ale neoblíbili jen turisté, ale také netopýři. Dnes jich v ní zimuje hned 13 druhů - včetně netopýra velkého a netopýra černého - , což z Mařky dělá největší zimoviště vzácných druhů netopýrů na Šumpersku. Těm, kteří se o nich chtějí dozvědět více, je u vchodu k dispozici informační tabule.

Štola leží hned za Kulturním domem a pohostinstvím U Seppla v Bohdíkově a hravě se k ní dostanou jak řidiči, tak ti, kteří vlastní dopravu nemají. Do Bohdíkova jezdí vlak, který zastavuje hned naproti ní.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Bohdíkov
Mapa
Turistická mapa (GPS 50.02588, 16.896)
Google mapy (navigace)
Emil Škoda • čvc 2023
„Štola je uzavřená. Na kraji štoly jsou mříže a kolem dokola štoly je zábradlí se zákazem vstupu. Nedoporučuji jít podle Mapy.cz, ale dojít k restaurace U Sepla, tam se dát k lesu a po cestě bohužel štola není vůbec značená.“
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Přírodní památka Štola Mařka

6.2 km
Vyhlídka Městské skály
Turistika

Na vrcholku Městských skal severně od Šumperka najdou návštěvníci severní Moravy místo s hezkými rozhledy do krajiny.

Soustava útesů a věží nabízí nespočet tras pro mil...

Šumperk
6.7 km
Rozhledna Háj u Šumperka
Rozhledny

Severozápadně od Šumperka se v Hanušovické vrchovině nachází kopec Háj, na jehož vrcholu stojí stejnojmenná rozhledna.

Z 29 metrů vysoké, dřevěné rozhledny Háj (nebo tak...

Šumperk
7.4 km
Andělské stezky a Místo setkávání s anděly
Turistika

Stezky v příměstském lese stráží andělé. Jejich sochy vznikají v rámci každoročního sochařského sympozia a vytrvalé poutníky dovedou až k Anděláriu - galerii pod širým ne...

Šumperk
7.6 km
Čarovný les
Jiné atrakce

Čarovný les se nachází v příměstském rekreačním lese. Na lesní pěšině ve stínu mohutných stromů vás čeká setkání s pohádkovými bytostmi. Projdete kolem magického místa le...

Šumperk
8.4 km
Přírodní koupaliště Vlčí Důl
Koupání

V Bludově u Šumperka najdete přírodní koupaliště o rozloze 8000 m2. Koupaliště má dlouhou tradici a v horkých letních dnech sem míří spousta návštěvníků.

Pro ty jsou kro...

Bludov
8.5 km
Rozhledna Bukovka
Rozhledny

V Rapotíně u Šumperka na severní Moravě se k nebi do nadmořské výšky 625 metrů vypíná Přední Bukový kopec s rozhlednou.

Rozhledna Bukovka byla otevřena v roce 2016, je v...

Rapotín
8.6 km
Rozhledy Z Radniční Věže
Rozhledny

Z ochozu radniční věže v Šumperku se naskýtá jedinečný pohled na město z ptačí perspektivy a také výhled na panorama pohoří Hrubého Jeseníku, kterému dominuje nejvyšší ho...

Šumperk
8.7 km
Expozice čarodějnických procesů
Muzea a historie

V Expozici čarodějnických procesů nahlédnete za oponu děsivého, ale zároveň fascinujícího období šumperských dějin, kdy město zasáhly procesy s domnělými čarodějnicemi.

...
Šumperk