Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 1.5 hodiny.
Časová náročnost je přibližně 1.5 hodiny.

Jihovýchodně od obce Louňovice pod Blaníkem stojí ve svahu hory Malý Blaník (580 metrů nad mořem) zřícenina kaple svaté Máří Magdaleny. Poutní barokní kaple s půdorysem osmiúhelníku byla vystavěna v roce 1753, po josefínských reformách byla ale v roce 1790 zrušena a dnes je z ní už jen ruina.

Návštěvníci se mohou těšit na romantické pozůstatky kamenných obvodových zdí, mezi nimiž vyrostl dnes asi 200letý smrk, jemuž se říká Velký mnich nebo také Farář. Kaple je zasazena v nádherné krajině přirozeného bukového lesa, která je chráněna v rámci přírodní rezervace Malý Blaník. Kdysi tady prý dokonce stávalo hradiště a hora byla významným poutním místem.

Ideální je vyrazit k ní na pozdim, kdy se místní listnaté stromy nádherně zbarví. Kaple je volně přístupná a vede kolem ní jak naučná stezka, tak červená turistická značka. Z parkoviště u silnice z Louňovic do Načeradce je to sem asi 1,5 kilometru.

Komu by procházka nestačila, může podniknou výšlap na protější Velký Blaník s rozhlednou, odkud se otevírají nádherné výhledy do širokého okolí.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Louňovice pod Blaníkem
Mapa
Turistická mapa (GPS 49.62989, 14.8639)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Zřícenina kaple Máří Magdaleny

0.8 km
Naučná stezka S rytířem na Blaník
Jiné atrakce

U Louňovic pod Blaníkem ve středních Čechách se nachází přírodní rezervace Velký Blaník, v jejímž srdci se k nebi vypíná legendární hora stejného jména.

Nádhernou kraji...

Louňovice pod Blaníkem
1.5 km
Nejstarší dějiny Louňovic pod Blaníkem
Muzea a historie
V Louňovicích pod Blaníkem mezi Prahou a Jihlavou najdou návštěvníci Informační centrum se stálou archeologickou expozicí "Nejstarší dějiny Louňovic pod Blaníkem ve světl...
Louňovice pod Blaníkem
1.5 km
Rozhledna Velký Blaník
Rozhledny

Na kopci Velký Blaník u Vlašimi stojí 30 metrů vysoká dřevěná rozhledna ve tvaru husitské hlásky. Jsou odsud nádherné výhledy do blízkého okolí, a přejí-li podmínky, tak ...

Louňovice pod Blaníkem
3.4 km
Dům přírody Blaníku
Muzea a historie

V obci Kondrac jižně od Vlašimi najdou návštěvníci východních Čech Dům přírody Blaníku. Stojí přímo pod horou Velký Blaník a zájemce seznání s nádhernou přírodou Chráněné...

Kondrac
4.3 km
Naučná stezka Zlatodůl Roudný
Jiné atrakce

U Zvěstova jižně od Benešova čeká na návštěvníky středních Čech naučná stezka, s jejíž pomocí nahlédnou do minulosti regionu, který proslul těžbou zlata.

Naučná stezka Z...

Zvěstov
4.4 km
Farní muzeum
Muzea a historie

V Kondraci u Vlašimi ve východních Čechách sídlí v areálu románského kostela svatého Bartoloměje zajímavé Farní muzeum.

Návštěvníci si tady mohou prohlédnout autentický ...

Kondrac
8.9 km
ParaZOO na záchranné stanici
Zoologické a botanické zahrady

Ve Vlašimi mezi Prahou a Jihlavou se ve východních Čechách nachází záchranná stanice zvířat s ParaZOO. Návštěvníci tady mohou vidět unikátní expozici zástupců volně žijíc...

Vlašim
8.9 km
Muzeum Podblanicka na zámku Vlašim
Muzea a historie

Ve Vlašimi ve středních Čechách stojí zámek, vzniklý přestavbou původního hradu z počátku 14. století.

Kolem roku 1600 byl hrad přebudován na renesanční reprezentační sí...

Vlašim