Popis atrakce

Týřov (německy Angerbach) je zřícenina významného hradu Českého království ze 13. století. Byl to hrad kastelového typu postavený podle importovaného francouzského vzoru. V západní Evropě se v té době takovéto hrady stavěly běžně, protože byly často obléhány a dobývány, ale u nás neměly obdoby. Podobná hradní architektura se u nás začala uplatňovat až v 15. století.

Týřov se pro své mimořádné vojenské kvality těšil velkému zájmu českých králů. Za husitských válek se ho vzhledem k jeho výjimečnému obrannému systému bouřlivé události této doby jako jediného hradu v širokém okolí nedotkly. V 16. století byl však opuštěn a postupně zchátral.

Zřícenina je pěšky dobře přístupná ze Skryjí, odkud na hrad vede 2 kilometry dlouhá značená turistická trasa. Za nízkého stavu vody lze přebrodit Berounku přímo pod hradem, ale pohyb v chráněném území je možný jen po vyznačené trase.

turistická mapa

Mapa
Turistická mapa (GPS 49.97348, 13.79011)
Google mapy (navigace)
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Zřícenina hradu Týřov

7.4 km
Rozhledna Velká Buková
Rozhledny

Na okraji obce Velká Buková na Křivoklátsku stojí asi 15 kilometrů od Rakovníka moderně vyhlížející rozhledna, postavená teprve před několika lety.

Ze 14metrové dřevěné ...

Velká Buková
9.3 km
Hrad Křivoklát
Hrady a zámky

Na skalnatém ostrohu nad Rakovnickým potokem se ve stejnojmenném městysu ve středních Čechách k nebi vypíná jeden z nejstarších středověkých hradů českých králů a knížat....

Křivoklát
11.6 km
Zřícenina hradu Točník
Zříceniny

Točník je zřícenina hradu ze 14. století asi 2 kilometry od města Žebrák. Hrad echal zbudovat *král český a římský Václav IV. po požáru dolního hradu Žebráka. Kromě pohod...

Točník
11.7 km
Hrad Žebrák
Zříceniny

Žebrák je zřícenina gotického hradu v obci Točník. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž, která se dnes využívá jako rozhledna.

Hrad byl založen ve druhé polovině 13. ...

Točník
11.9 km
Zřícenina hradu Krakovec
Zříceniny

Krakovec (nebo také Červený zámek) je zřícenina hradu ze 14. století přestavěného na renesanční zámek. Hrad je jedním z mála přechodových typů mezi hradem a zámkem a vrch...

Krakovec
12.0 km
Hamousův statek
Muzea a historie

Ve Zbečně na Křivoklátsku západně od Prahy stojí v jedné z nejstarších obcí u nás statek s roubenkou, jejichž historie sahá nejméně do 16. století.

V Hamousově statku si...

Zbečno
12.0 km
Vraní skála
Turistika

U obce Svatá severně od Zdic na okraji Křivoklátské vrchoviny se k nebi vypíná Vraní skála (536 m n. m.).

Hora je chráněná jako přírodní památka: nachází se zde asi 20 m...

Svatá
12.8 km
Lanový park Active park
Adrenalinové atrakce

V zámecké zahradě zámku Zbiroh v Plzeňském kraji se nachází Lanový park Active park.

Na adrenalinově založené návštěvníky tady čeká hned 15 vysokých lanových překážek ve...

Zbiroh