Popis atrakce

Rýzmberk je zřícenina hradu ze 13. století. Jméno Rýzmberk bylo (dle módy) německé a znamenalo Obří či Obrovu horu. Název odpovídal skutečnosti, neboť hrad se tyčil nad městem na rozlehlém a vysokém kopci.

Za třicetileté války byl hrad dobyt katolickým vojskem pod velením krutého císařského generála. Nedlouho poté byl dobyt podruhé – tentokrát jej po krátkém obléhání obsadili protestantští Švédové. Ti na hradě sice pobyli jen několik dní, ale pevnost poničili natolik, že se stavba stala neobyvatelnou.

Do areálu je návštěvníkům umožněn volný přístup po celý rok, ale na rozhlednu jen v sezóně. Pod hradem byl ve svahu vybudován dřevěný amfiteátr, který slouží k pořádání kulturních akcí.

otevírací doba a vstupné

turistická mapa

Mapa
Turistická mapa (GPS 49.40688, 13.03068)
Google mapy (navigace)

Nejbližší tipy na výlet v okolí Zřícenina hradu Rýzmberk

1.8 km
Koupaliště Kdyně
Koupání

Centrum vodní zábavy Kdyně nabízí velký bazén rozdělený na plaveckou část se třemi 25metrovými drahami a část s vodními atrakcemi.

Tou hlavní je 60metrový tobogan řízený ...

Kdyně
2.7 km
Zřícenina hradu Nový Herštejn
Zříceniny

Nový Herštejn je hradní zřícenina ze 13. století na zalesněném stejnojmenném kopci. V 15. století začal jeden z majitelů plenit bavorské statky. Bavoři proto podnikli voj...

Němčice
3.5 km
Rozhledna a chata Koráb
Rozhledny

Na vrcholu Koráb u Kdyně stojí v Chudenické vrchovině stejnojmenná chata s rozhlednou.

Zatímco z 50metrové kovové rozhledny (která je současně vysílačem) s vyhlídkovou pl...

Kdyně
5.1 km
Lom Starý Klíčov
Koupání

Bývalý zatopený kamenolom, známý také pod názvem “Lomeček”, nabízí koupání v průzračné vodě, stejně jako odpočinek a opalování na písečných a travnatých plážích.

Oblast j...

Mrákov