Popis atrakce

Blansko (německy Blankenstein) je zřícenina hradu, která se nalézá na stejnojmenném kopci. Z vrcholku kopce je dobrý rozhled do údolí Ryjického potoka a na řeku Labe.

Oblast byla pravděpodobně osídlena již ve 13. století, i když první zmínky o hradu pocházejí až z roku 1401. Od počátku 17. století hrad pustl.

Na hradě Blansko sídlil prý kdysi zlý obr, který velkým prakem střílel na město Ústí nad Labem kamení a koše s jedovatými hady. Tento obr se chodíval koupat do řeky Bíliny, avšak představení města si na něm vymohli, že musí město opustit ještě před večerním klekáním, jinak bude potrestán. Jednoho dne se obr opozdil a zůstal ve městě ještě po zazvonění večerního zvonu. Rozzlobení měšťané se na něho vrhli a utloukli jej.

turistická mapa

Mapa
Turistická mapa (GPS 50.69773, 14.09902)
Google mapy (navigace)

Nejbližší tipy na výlet v okolí Zřícenina hradu Blansko

3.6 km
Kozí vrch
Turistika

Nedaleko městské částí Ustí nad Labem – Mojžíř leží v severních Čechách hora Kozí vrch (379 m n. m.).

Kozí vrch se nachází ve stejnojmenné přírodní rezervaci a je významn...

Ústí nad Labem
3.6 km
Zámek Velké Březno
Hrady a zámky

V okrese Ústí nad Labem na severní Moravě se na svahu Zámeckého vrchu ve Velkém Březně k nebi vypíná zámek stejného jména.

Březenský, takzvaný Nový zámek byl vystavěn v p...

Velké Březno
4.0 km
Erbenova vyhlídka
Rozhledny

Erbenova vyhlídka, Erbenka, nebo také Erbenova výšina, to je kopec severně od Ústí nad Labem, na jehož vrcholu stojí 15metrová kamenná rozhledna.

Rozhledna nese jméno Ale...

Ústí nad Labem
4.4 km
Koupaliště Povrly
Koupání

V údolí Lužeckého potoka najdete rekreační areál s koupalištěm. Pro plavce je připraven 50metrový bazén s hloubkou až 3 metry, děti se vyřádí v dětském bazénu se skluzavk...

Povrly
NaVylet.cz