Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.

Severně od Vysoké Pece u Chomutova najdou návštěvníci severozápadních Čech nedaleko hranice se sousedním Německem údajně nejstarší strom v celém okrese. Žeberská lípa, rostoucí na úpatí Krušných hor v jižní části Národní přírodní rezervace Jezerka, je stará prý až 900 let.

Ještě na začátku 20. století stála lípa, pojmenovaná podle nedaleké zříceniny hradu Žeberka, vzpřímeně a měla dvě hlavní větve, z nichž do dneška zbyla už jen jedna, vykotlaná dutina stromu přitom byla zalita asfaltem a strom je na několika místech podepřený.

K lípě se váže romantická pověst o dívce, kterou zlý pán shodil z hradeb a která se v její dutině schovala, uzdravila ze svých zranění a nakonec z kraje odešla se svým milým.

Kdo si chce strom prohlédnout, najde jej na žlutě značené turistické trase spojující majestátní zámek Jezeří s Vysokou Pecí. Tam jezdí autobus, a tak se sem snadno dostanou jak řidiči, tak ti, kteří vlastní dopravu k dispozici nemají.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Vysoká Pec (okres Chomutov)
Mapa
Turistická mapa (GPS 50.54031, 13.48095)
Google mapy (navigace)
Ivana Dufkova • srp 2021
„Lípa ( její zbytek) se špatně hledá, je schovaná za plotem, pro nás velké zklamání.“
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Žeberská lípa

2.3 km
Zámek Jezeří
Hrady a zámky

Ve svazích Krušných hor nedaleko Litvínova stojí jeden z nejunikátnějších zámků u nás: vypíná se totiž jen několik set metrů nad obrovským severočeským povrchovým dolem.

...
Horní Jiřetín
3.4 km
Ski areál Pyšná
Lyžování

U obce Pyšná severně od Chomutova si nedaleko hranic s Německem našlo svůj domov rodinné lyžařské středisko. Ve Ski areálu Pyšná najdou příznivci zimních sportů v nadmořs...

Jirkov
7.1 km
Tandemový seskok padákem Chomutov
Adrenalinové atrakce

Vychutnejte si okolo 45 sekund volného pádu a poté až deset minut krásného vyhlídkového letu s padákem. Nejenom, že vyzkoušíte něco úplně nového, ale také získáte zážitek...

Chomutov
7.5 km
Rozhledna Hláska na Růžovém vrchu
Rozhledny

Na Růžovém vrchu v Hoře Svaté Kateřiny u Litvínova se na samé hranici Česka se sousedním Německem v severozápadních Čechách nachází pěkná rozhledna.

Rozhledna byla na Rů...

Hora Svaté Kateřiny
8.1 km
Zoopark Chomutov
Zoologické a botanické zahrady

Podkrušnohorský zoopark v Chomutově je specializován na chov zvířat pocházejících z oblasti palearktu, zahrnující území Eurasie a severní Afriky. Pozorovat zde můžete víc...

Chomutov
8.3 km
Ski areál Mezihoří
Lyžování

U obce Blatno severně od Chomutova se v západních Čechách rozprostírá Ski areál Mezihoří. Lyžařské středisko v nadmořské výšce 745 metrů nabízí dvě sjezdovky - 440metrovo...

Blatno
8.3 km
Rozhledna Maják
Rozhledny

U obce Strupčice mezi Chomutovem a Mostem v severozápadních Čechách byla na bývalé důlní výsypce ve výšce 298 metrů nad mořem vystavěna hezká rozhledna.

Rozhledna Maják...

Strupčice
8.6 km
Rozhledna Jeřabina
Rozhledny

V Krušných horách asi 6,5 kilometru od Litvínova stojí na stejnojmenném vršku rozhledna Jeřabina.

Jeřabina má podobu dřevěného altánu s kamennou podezdívkou, je vysoká a...

Litvínov