Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.

U obce Zbiroh v jižní části Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko najdou návštěvníci středních Čech hezkou vyhlídku. K nebi se tady do nadmořské výšky 560 metrů vypíná skála Světovina, nazývaná dříve také Světská skála.

Plochý kámen, který tady leží, je někdy považován za slovanské obětiště, ke kterému se váže legenda o veliteli švédských vojsk, jenž tady byl pohřben pod jehlanovým kamenem poté, co za třicetileté války zahynul při obléhání nedalekého hradu Zbiroh. Dnes se ze Světoviny otevírají nádherné výhledy do širokého okolí.

Světovina je jen jednou z mnoha skal v okolí Zbiroha, a tak není divu, že je oblast oblíbená nejen pěšími turisty, ale také horolezci. Na vyhlídku vede zeleně značená turistická trasa, komu by procházka nestačila, může odsud pokračovat po žluté na další ze skal, Čertovinu. Za návštěvu pak určitě stojí také zbirožský zámek.

Do Zbiroha se dá dojet autem, kdo nemá k dispozici vlastní dopravu, může jet autobusem. Nejbližší železniční stanice je v Kařezu, odkud je to na Světovinu ještě ale 7 kilometrů pěšky.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Zbiroh
Mapa
Turistická mapa (GPS 49.86828, 13.74223)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Vyhlídka Světovina - 560 m n.m.

0.8 km
Vyhlídka Čertova skála
Turistika

Severozápadně od Zbiroha v jižní části Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko najdou návštěvníci středních Čech hezkou vyhlídku. Čertova skála nebo také Čertovka se nad o...

Zbiroh
1.8 km
Zámek Zbiroh
Hrady a zámky

Ve středních Čechách v Plzeňském kraji stojí ve stejnojmenné obci zámek Zbiroh.

Už na přelomu 12. a 13. století byl na místě dnešního zámku vystavěn gotický hrad, nejsta...

Zbiroh
2.2 km
Lanový park Active park
Adrenalinové atrakce

V zámecké zahradě zámku Zbiroh v Plzeňském kraji se nachází Lanový park Active park.

Na adrenalinově založené návštěvníky tady čeká hned 15 vysokých lanových překážek ve...

Zbiroh
2.3 km
Městské muzeum ve Zbiroze
Muzea a historie

Zbiroh na Křivoklátsku ve středních Čechách a Muzeum J. V. Sládka v rodném domě básníka jsou sídlem nevelkého městského muzea.

Městské muzeum ve Zbiroze si pro návštěvní...

Zbiroh
6.3 km
Pozůstatky hradu Radeč
Zříceniny

Radeč je zřícenina hradu ze 14. století. O jeho historii toho však moc nevíme. Archeologický průzkum zasadil jeho konec již do 15. století. Vzhledem k spartánské podobě p...

Lhota pod Radčem
8.8 km
Skryjská jezírka
Turistika

U obce Skryje v západní části Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko se na Zbirožském potoce, přítoku řeky Berounky, nachází Skryjská jezírka. Dominantou přírodní rezerva...

Skryje
10.0 km
Městské muzeum Josefa Hyláka
Muzea a historie

V Radnicích nedaleko od Plzně sídlí v měšťanském Jakšovském, později Falklově domě z první třetiny 18. století malé, ale zajímavé muzeum.

Muzeum založil už na konci 19. ...

Radnice
10.2 km
Hrad Žebrák
Zříceniny

Žebrák je zřícenina gotického hradu v obci Točník. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž, která se dnes využívá jako rozhledna.

Hrad byl založen ve druhé polovině 13. ...

Točník