Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 30 minut.
Časová náročnost je přibližně 30 minut.

U Ratibořic v severovýchodních Čechách se přímo za Starým bělidlem v Babiččině údolí nachází Viktorčin splav. Právě tady prý šílená Viktorka hodila do Úpy své děťátko a pak mu zpívala ukolébavky. Dnes si tady návštěvníci mohou prohlédnout jedno z míst, kde své dětství prožila známá spisovatelka Božena Němcová.

Železobetonový splav ale není původní, upravován byl při stavbě zavodňovacího systému ratibořické louky a později při regulaci Úpy, pro natáčení filmu Babička musel být obložen dřevěnou kulatinou, aby se nepokazila dobová atmosféra.

V létě je splav oblíbeným místem ke koupání, ale navštěvován je v rámci Babiččina údolí po celý rok. Kdo sem přijede, neměl by si nechat ujít ani prohlídku samotného Starého bělidla, sousoší Babičky s dětmi nebo nedalekého zámku Ratibořice.

Kolem Viktorčina splavu vede naučná stezka Babiččino údolí a od parkoviště je to sem 800 metrů, kdo přijede vlakem do České Skalice, projde se asi 4,5 kilometru.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Česká Skalice
Mapa
Turistická mapa (GPS 50.42538, 16.04744)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Viktorčin splav

0.6 km
Rozhledna Žernov
Rozhledny

V Žernově západně od Náchoda v severovýchodních Čechách vznikla u fotbalového hřiště v nadmořské výšce 375 metrů hezká rozhledna.

Rozhledna Žernov byla postavena ze dřev...

Žernov
1.1 km
Zámek Ratibořice
Hrady a zámky

Jen co by kamenem dohodil od České Skalice stojí na plošině nad řekou Úpou zámek, proslavený románem Boženy Němcové, Babička. Barokní zámek Ratibořice je zasazen v nádher...

Česká Skalice
3.4 km
Muzeum Boženy Němcové v České Skalici
Muzea a historie

V České Skalici v severovýchodních Čechách sídlí v zrekonstruované budově historického Steidlerova hostince U Bílého lva první literární muzeum u nás.

Muzeum Boženy Němc...

Česká Skalice
4.8 km
Vodní nádrž Rozkoš
Koupání

Jižně od České Skalice v severovýchodních Čechách najdou příznivci koupání a vodních sportů vodní nádrž Rozkoš, přezdívanou pro svoji rozlohu někdy také Východočeské moře...

Česká Skalice
6.7 km
Zřícenina hradu Vízmburk
Zříceniny

Vízmburk je zřícenina hradu ze 13. století. V počátcích hrad vlastnil Tas z Vízmburka, který náležel k mocnému východočeskému rodu Pánů erbu zlatého třmene. V 15. století...

Havlovice
8.1 km
Zámek Náchod
Hrady a zámky

Ve východočeském Náchodě se nachází stejnojmenný zámek, který býval hraničním hradem.

Hrad byl na místě dnešního zámku vybudován už v polovině 13. století, později byl p...

Náchod
8.2 km
Jiráskovo koupalište
Koupání

Na Jiráskově koupališti v Náchodě na vás čekají hned tři bazény. Velký 50metrový bazén je vybaven masážními tryskami a chrliči vody, hlavní atrakcí je ale bezpochyby čtyř...

Náchod
8.3 km
Muzeum Náchodska
Muzea a historie

V Náchodě v severovýchodních Čechách má svůj domov regionální muzeum, která návštěvníkům nabízí rozsáhlou stálou expozici.

Expozice "Dějiny Náchoda a Náchodsko" seznamuj...

Náchod