Kontakt
  • GPS: 49.41156, 16.73869
Popis atrakce

Na okraji obce Sloup v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras se rozkládají Sloupsko-šošůvské jeskyně, rozsáhlý systém podzemních chodeb, dómů a propastí. Spolu s Amatérskou jeskyní, největší u nás, se kterou je propojuje Sloupský potok, jsou dlouhé přes 35 kilometrů.

Ve Sloupsko-šošůvských jeskyních si návštěvníci mohou prohlédnout nádherně barevnou krápníkovou výzdobu. Nahlédnou do Nicové jeskyně s nickamínkovou výzdobou, Eliščiny jeskyně se skvělou akutistikou nebo Starých skal s 65metrovou Stupňovitou propastí. Nagelova propast je hluboká 90 metrů a je jednou z nejmohutnějších u nás. Stříbrnou chodbou se vstupuje do Brouškovy pohádkové síně se stalagmitem Svícen.

K dispozici jsou krátká i dlouhá trasa, trasa zimní a zážitková, která zájemce o adranalinovější prohlídky provede řečištěm Sloupského potoka na dno Nagelovy propasti. Sestoupí při ní a znovu vystoupí po 12metrovém žebříku a místy se budou plazit i po čtyřech.

ubytování Sloup
Mapa
Turistická mapa (GPS 49.41156, 16.73869)
Google mapy (navigace)
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Sloupsko-šošůvské jeskyně

3.6 km
Rozhledna Podvrší
Rozhledny

U Veselice, místní části obce Vavřinec nedaleko Blanska najdete rozhlednu Podvrší.

Z železobetonové telekomunikační věže s výškou úctyhodných 49 metrů se za příznivého p...

Vavřinec
4.1 km
Jeskyně Balcarka
Jeskyně

V Ostrově u Macochy v Moravském krasu se nachází Balcarka, považovaná za jednu z nejkrásnějších jeskyní v oblasti.

Archeologické nálezy prokázaly, že už před 15 tisíci l...

Ostrov u Macochy
4.3 km
Macocha
Jiné atrakce

Propast Macocha je nejznámější propast v oblasti Moravského krasu a součást komplexu Punkevních jeskyní. Největší hloubka propasti je 138 metrů.

K názvu propasti se vzta...

Blansko - Skalní mlýn
4.6 km
Zřícenina hradu Blansek
Zříceniny

Blansek je rozsáhlá zřícenina hradu ležící nad údolím říčky Punkvy. Známá propast Macocha je od hradu vzdálena jen cca půl kilometru vzdušnou čarou na sever a vchod do Pu...

Vavřinec
4.6 km
Punkevní jeskyně
Jeskyně

Punkevní jeskyni ročně navštíví 200 000 turistů a je tak nejnavštěvovanějším jeskynním systémem v Česku. Je jedinou zpřístupněnou jeskyní v Česku s podzemní plavbou pro n...

Blansko - Skalní mlýn
6.0 km
Kateřinská jeskyně
Jeskyně

V severní části Chráněné krajinné oblasti Moravský kras se nedaleko od Blanska v Suchém žlebu nachází Kateřinská jeskyně. Jeskyně byla pojmenována po pověsti o pasačce Ka...

Blansko
6.8 km
Zámek Rájec nad Svitavou
Hrady a zámky

Na vyvýšenině nedaleko Rájce-Jestřebí na střední Moravě se k nebi vypíná zámek Rájec nad Svitavou, jedna z nejvýznamnějších architektonicých staveb u nás.

Zámek byl vyst...

Rájec-Jestřebí
7.6 km
Koupaliště Palava
Koupání

V nádherném prostředí v Blansku u Brna najdete rekreační oblast Palava. Jejím centrem je koupaliště s umělou vodní nádrží se skokanským můstkem, molem a klouzačkami.

Vyř...

Blansko