Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.

Západně od Ratiboře se v severní části Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko v jižních Čechách rozkládá rybník Velká Holná. Rybník byl na Holenském potoce založen už ve 14. století a je jedním z největších u nás.

Na bezmála 400 metrů dlouhé sypané hrázi Velké Holné roste řada majestátních dubů, z nichž některé byly zasazeny už v době Jakuba Krčína z Jelčan na konci 16. století. Mohutné staleté stromy je možné najít také na ostrově Naxos uprostřed rybníka, který je biosférickou rezervací a domovem vzácných druhů ptáků, jako je například výr velký.

Po hrázi Velké Holné prochází hezká cyklostezka, rybník je ale vyhledávaný také pěšími turisty, na které tady při nepřízni počasí čeká pěkný přístřešek. V létě je rybník oblíbeným místem ke koupání, kdo by se tady chtěl zdržet déle, může se ubytovat v rekreačním středisku přímo na jeho břehu, kde je k dispozici také občerstvení.

Až k rybníku se dá dojet autem, kdo nemá vlastní dopravu, může se vlakem svézt do Mnichu, odkud jsou to ještě asi 4 kilometry pěšky.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Ratiboř (okres Jindřichův Hradec)
Mapa
Turistická mapa (GPS 49.13659, 14.87038)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Rybník Velká Holná

5.6 km
Rozhledna Rýdův kopec
Rozhledny

U Děbolína severozápadně od Jindřichova Hradce najdou návštěvníci jihovýchodních Čech rozhlednu zajímavého tvaru a řešení, vystavěnou teprve v roce 2015.

Rozhledna Rýdů...

Jindřichův Hradec
8.1 km
Zámek Stráž nad Nežárkou
Hrady a zámky

Teprve před několika lety, v roce 2006, byl veřejnosti historicky poprvé zpřístupněn zámek ve Stráži nad Nežárkou v jižních Čechách.

Už ve 13. století stávala na místě d...

Stráž nad Nežárkou
9.5 km
Zámek Jindřichův Hradec
Hrady a zámky

V Jindřichově Hradci na soutoku Nežárky a Hamerského potoka stojí zámek, vystavěný na místě gotického hradu ze 13. století.

Později byl zámek přestavěn renesančně a násl...

Jindřichův Hradec
9.6 km
Národní muzeum fotografie
Muzea a historie

V Jindřichově Hradci v jihovýchodních Čechách sídlí v prostorách renesanční jezuitské koleje z konce 16. století Muzeum fotografie a moderních obrazových médií.

Muzeum s...

Jindřichův Hradec
9.7 km
Úniková hra Nova domus exitus
Jiné atrakce

Úniková hra v centru Jindřichova Hradce Vás zavede do prostředí antikvariátu, nemusíte se ale bát, že budete celou hru hledat v knihách. Hra obsahuje klasické zámky i mén...

Jindřichův Hradec
9.8 km
Muzeum Jindřichohradecka
Muzea a historie

V Jindřichově Hradci v jihovýchodních Čechách má svůj domov rozsáhlé Muzeum Jindřichohradecka.

Náštěvníci se tady mohou těšit na celou řadu stálých expozic, v rámci kter...

Jindřichův Hradec
10.0 km
Jindřichohradecká úzkokolejka (přerušen provoz)
Technické památky

MOMENTÁLNĚ JE PROVOZ ÚZKOKOLEJNÝCH TRATÍ JHMD NA DOBU NEURČITOU PŘERUŠEN. FIRMĚ VYPRŠELA PLATNOST OSVĚDČENÍ O BEZPEČNOSTI PROVOZOVATELE DRÁHY.

Zažijte nezapomenutelný z...

Jindřichův Hradec
10.9 km
Aquapark Jindřichův Hradec
Koupání

V Jindřichově Hradci najdete krytý plavecký bazén a venkovní koupaliště. Ve vnitřní části na návštěvníky čeká 25 metrů dlouhý plavecký bazén se šesti drahami, relaxační b...

Jindřichův Hradec