Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.

U Petříkova jihovýchodně od Českých Budějovic se v jižní části Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko rozkládá rašeliniště Červené blato, jedno z nejznámějších a nejlépe přístupných v celém regionu.

Národní přírodní rezervace na jihu Čech patří k jedněm z nejzajímavějších u nás: vrstva rašeliny je tady místy silná až 8 metrů. Rašeliniště vzniklo už v pozdní době ledové a dříve se tady rašelina i těžila, dnes si ho návštěvníci mohou projít díky zajímavé naučné stezce. Stezka je dlouhá 5 kilometrů a je na ní 6 zastavení s informačními tabulemi, které seznamují s historií oblasti i těžbou rašeliny, ale také rostlinnými a živočišnými obyvateli místní nádherné krajiny.

Stezka vede po upravených a většinou zpevněných cestách, místy po povalových chodnících a nechybí na ni místa k odpočinku ani přístřešek, kam se dá schovat před nepřízní počasí. Asi v polovině trasy je vyhlídková terasa, ze které se otevírají hezké pohledy na rašelinné jezírko.

Naučná stezka je okružní a začíná a končí v osadě Jiříkovo údolí u silnice ze Šalmanovic do Nových Hradů. Nejbližší železniční stanice je v Petříkově, odkud je to na začátek stezky asi 3,5 kilometru.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Petříkov (okres České Budějovice)
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.85555, 14.80027)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Rašeliniště Červené blato

7.6 km
Hrad Nové Hrady
Hrady a zámky

V jižních Čechách, jen co by kamenem dohodil od hranice s Rakouskem stojí ve městě Nové Hrady stejnojmenný gotický hrad.

Hrad byl vystavěn v 1. polovině 13. století, čas...

Nové Hrady
8.3 km
Terčino údolí
Turistika

Terčino údolí (též Terezino údolí) je romantický krajinný park a národní přírodní památka v údolí říčky Stropnice. Tzv. anglický park nechal vybudovat hrabě Jan Nepomuk B...

Nové Hrady
9.1 km
Stropnický vodopád
Vodopády

Asi kilometr od Nových Hradů v jižních Čechách najdou návštěvníci Terčina údolí na říčce Stropnici hezký vodopád. Stropnický vodopád byl uměle vybudován už v roce 1817 a ...

Nové Hrady
10.9 km
ZOO Dvorec
Zoologické a botanické zahrady

V obci Dvorec jižně od Borovan se v jižních Čechách nachází malá zoologická zahrada. ZOO Dvorec, dříve známá jako Park exotických zvířat, je nejjižněji položenou zoologic...

Borovany
12.1 km
Naučná stezka Trhovosvinsko
Turistika

V obci Trhové Sviny jihovýchodně od Českých Budějovic si návštěvníci jižních Čech mohou užít procházku po hezké naučné stezce. Naučná stezka Trhovosvinsko je provede po s...

Trhové Sviny
14.8 km
Památník Jana Žižky z Trocnova
Památníky

Mezi Borovany a Strážkovicemi u Českých Budějovic se v jižních Čechách nachází Památník Jana Žižky.

Slavný husitský vůdce se narodil v nedalekém Trocnově, a tak není di...

Borovany
15.1 km
Rozhledna Kraví hora (Kühberg) - 953 m n.m.
Rozhledny

U osady Hojná Voda jižně od města Horní Stropnice v jižních Čechách se k nebi do nadmořské výšky 953 metrů vypíná Kraví hora a na ní telekomunikační věž s vyhlídkou.

Věž...

Horní Stropnice
16.0 km
Kuní hora
Turistika

Novohradské hory v jižních Čechách na samé hranici se sousedním Rakouskem jsou domovem výrazného vrcholu, Kuní hory (925 m n. m.).

Kuní hora (původně Schreiberberg, Písa...

Horní Stropnice