Popis atrakce

Na úpatí Černé Hory v Národním parku Šumava jen 600 metrů od hranic ČR s Německem najdete Pramen Vltavy. Je to pramen symbolický, Teplá Vltava, jak se v této části nejdelší řece na našem území říká, ve skutečnosti vzniká soutokem potůčků, které vytékají z Černé Hory a Stráže, obohacených vodou z místních rašelinišť.

Pramen je jámou obloženou kameny a v období sucha někdy úplně vysychá. Na místě se nachází také deska na památku zajatců, kteří tady za druhé světové války těžili dřevo.

K Prameni Vltavy vedou hned tři značené turistické trasy, po kterých se sem dostanou jak pěší, tak cyklisté. Z Modravy je to po červené 9,5 (pro pěší), respektive 12,5 kilometrů (pro cyklisty), z Kvildy po modré 7 kilometrů a nejkratší trasou je červená z Bučiny, dlouhá jen 3,6 kilometrů.

Mapa
Turistická mapa (GPS 48.97482, 13.56072)
Google mapy (navigace)
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Pramen Vltavy

11.1 km
Lanové centrum PROUD Zadov
Adrenalinové atrakce

V Zadově na Šumavě se nachází dobrodružné centrum, kde si na své přijde celá rodina, parta přátel nebo firemní kolektiv.

Lanové centrum PROUD nabízí lanové přechody, dře...

Stachy
12.7 km
Hauswaldská kaple
Sakrální pamětihodnosti

Hauswaldská kaple se nacházela asi 2 kilometry jižně od obce Srní v lese poblíž studánky. Dle pověsti tu byly na přímluvu Matky Boží dvě ženy zachráněny před útokem medvě...

Srní
13.7 km
Vodní elektrárna Čeňkova Pila
Muzea a historie

V Srní na Šumavě v jihozápadních Čechách se na řece Vydře nachází vodní elektrárny Čeňkova Pila a Vydra.

Historie malé vodní elektrárny Čeňkova Pila sahá až do poloviny ...

Srní
15.7 km
Rozhledna Poledník
Rozhledny

Nedaleko obce Prášily na Šumavě stojí na vrcholku stejnojmenné hory rozhledna Poledník, po Pradědu a Boubínu třetí nejvýše položená rozhledna u nás.

Bývalý vojenský obje...

Prášily
17.8 km
Zámek Vimperk
Hrady a zámky

Ve Vimperku v jižních Čechách se nad ústím Křesanovského potoka do řeky Volyňky k nebi vypíná zámek, vystavěný na místě původního gotického hradu.

V 17. století byl hrad...

Vimperk
18.5 km
Městské koupaliště Vimperk
Koupání

Od poloviny června do poloviny září se můžete přijít osvěžit na koupaliště ve Vimperce. Nedaleko od centra města tady najdete hned tři bazény.

Plavecký bazén je dlouhý 2...

Vimperk
NaVylet.cz