Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.
Časová náročnost je přibližně 1 hodina.

V osadě s přiléhavým názvem Severní v obci Lobendava ve Šluknovském výběžku se v samém severním cípu Česka nachází nejsevernější bod České republiky.

Místo, zvané často také Nordkap neboli hraniční kámen, leží přímo na hranici s Německem a návštěvníci tady najdou pamětní obelisk, který tady byl umístěn teprve před několika lety. K dispozici jsou tady také kamenné lavičky pro ty, kteří by se při procházce unavili.

Kdo tady stane (nebo posedí), bude od nejjižnějšího bodu země vzdálený 278 kilometrů, od nejbližšího moře (toho Baltského) pak jen 326.

K nejsevernějšímu bodu České republiky nevede žádná značená trasa, nikdo se tady ale neztratí. Ideálním výchozím místem je právě Severní, kam se dá dojet autem, kam ale jezdí také autobus. Zaparkovat se dá asi 3 kilometry od památníku, od autobusové zastávky to pak bude asi jen o kilometr dál.

Nejjednodušší je pokračovat po zpevněné cestě až k hraničnímu přechodu s Německem, pak u hraničních kamenů odbočit vlevo na vyšlapanou pěšinu kolem pěkného potoka. Tou provázejí dřevěné cedule s nápisem Nordkap, na samém nejsevernějším bodě je pak informační tabule.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Lobendava
Mapa
Turistická mapa (GPS 51.05566, 14.31546)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Nejsevernější bod České republiky

5.9 km
Naučná stezka Kolem zámeckého rybníka
Turistika

V obci Lipová ve Šluknovském výběžku v severním cípu Čech najdou návštěvníci na samé hranici se sousedním Německem naučnou stezku Kolem zámeckého rybníka.

Stezka, otevře...

Lipová
10.0 km
Rozhledna Tanečnice
Rozhledny

Asi 3 kilometry od Mikulášovic stojí na vrchu Tanečnice rozhledna stejného jména a zároveň nejseverněji položená rozhledna v České republice.

Z 26 metrů vysoké zděné věž...

Mikulášovice
11.4 km
Přírodní koupaliště Mikulášovice
Koupání

V lese na sever od města Mikulášovice najdete přírodní koupaliště napájené vodou z potoka, vybudované už po první světové válce. Vykoupat se tady můžete v kruhové nádrži ...

Mikulášovice
16.2 km
Skalní hrad Brtnický hrádek
Zříceniny

V samém cípu severních Čech se nedaleko od Brtníků v okrese Děčín na pískovcovém ostrohu nad Hlubokým dolem v Českém Švýcarsku k nebi vypíná zřícenina Brtnického hrádku.

...
Staré Křečany
16.4 km
Brtnické ledopády
Vodopády

V obci Brtníky v severní části Národního parku České Švýcarsko se ve Šluknovském výběžku nachází nádherné pískovcové stěny a skalní převisy, které stojí za to navštívit h...

Mikulášovice
16.7 km
Rozhledna Vlčí hora
Rozhledny

Asi 6 kilometrů od Krásné Lípy a 30 kilometrů od Děčína stojí na kopci Vlčí hora rozhledna stejného jména.

Z 19 metrů vysoké zděné věže s dřevěnými prvky a krytým vyhlíd...

Krásná Lípa
18.0 km
Jeskyně víl
Jeskyně

V Kyjovském údolí na pravém břehu řeky Křinice se západně od Krásné Lípy na území Národního parku České Švácarsko nachází Jeskyně víl, kterou stojí za to navštívit hlavně...

Krásná Lípa
18.7 km
Zřícenina Kyjovský hrádek
Zříceniny

Účel ani název hradu nejsou dodnes jasné. Teprve archeologický průzkum provedený ve 20. století naznačil, že nejde o hrad, ale o staré sídliště, které zaniklo ještě před ...

Krásná Lípa