Kontakt
  • Olšina, Horní Planá
Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.

Území v okolí horského rybníka Olšina, jehož původ se datuje do 15. století, bylo desítky let veřejnosti nepřístupné. Oblast se naplno otevřela až po vyčlenění z vojenského obvodu Boletice. Místní země se tedy dlouhá léta vyvíjela bez zásahů člověka.

Byl zde vybudována něco přes 7 km dlouhý okružní Naučná stezka Olšina. Zpřístupní vám mokřady, rašeliniště a smíšené lesy, které by jinak nebylo suchou nohou možné navštívit. Její velká část totiž vede po povalových chodnících, další úseky však musíte na ní zdolat reálným přírodním terénem. Hlavním účelem trasy je umožnit návštěvníkům, aby se dostali do přímého kontaktu s málo známým přírodním bohatstvím Národní přírodní památky Olšina, Ptačí oblasti Boletice a chráněných území soustavy Natura 2000. Zdoláni stezky vám zabere přibližně 2 hodiny.

Podmínky v oblasti jsou velmi proměnlivé v důsledku ročních období a aktuálního počasí, a proto je třeba být opatrný při procházení terénem. Nejedná se o bezproblémovou "procházku" v každém počasí, návštěvníci by měli brát v úvahu aktuální podmínky, svou fyzickou kondici a zvolit vhodnou obuv a oblečení. Proto na webu stezky ale i na přístupových cestách (Rybářská bašta Olšina, návštěvnické středisko Olšina) najdete „semafor,“ který ukazuje doporučení ohledně aktuálních podmínek na trase.

Pro dětské kočárky je stezka vhodná pouze zčásti. Je důležité mít na paměti, že během stezky se budou vyskytovat mostky, schůdky a nerovný terén s kořeny a dalšími přírodními překážkami. V takových místech bude nutné kočárek vynést, snést nebo přenést. Proto je při návštěvě této stezky s kojenci vhodnější zvolit nosítko nebo dětskou sedačku na záda.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Horní Planá
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.7789, 14.09266)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Naučná stezka okolo rybníka Olšina

4.2 km
Minirozhledna Jezerní vyhlídka
Rozhledny

V Horní Plané na břehu Lipenské vodní nádrže v jižních Čechách najdou návštěvníci od roku 2016 malou, ale pěknou rozhlednu.

Jezerní vyhlídka je spíš minirozhledna - dřev...

Horní Planá
4.5 km
Rodný dům Adalberta Stiftera
Muzea a historie

Na břehu Lipna v jižních Čechách stojí v Horní Plané památník slavného šumavského spisovatele Adalberta Stiftera.

Už ze 17. století pochází domek, ve kterém se spisovate...

Horní Planá
4.7 km
Naučná stezka Adalberta Stiftera
Jiné atrakce

V Horní Plané na území Chráněné krajinné oblasti Šumava se nachází Naučná stezka Adalberta Stiftera. Stezka začíná u rodného domku spisovatele a básníka Adalberta Stifter...

Horní Planá
5.9 km
Muckovské vápencové lomy
Jiné atrakce

ÚZEMÍ JE V SOUČASNOSTI Z BEZPEČNOSTNÍCH DŮVODŮ PRO VEŘEJNOST NEPŘÍSTUPNÉ. Dochází totiž k častému řícení odloučených desek dolomitického vápence ze stropů komor a zavalov...

Černá v Pošumaví
9.3 km
Rozhledna Knížecí stolec - 1 236 m n. m.
Rozhledny

U Želnavy v jižních Čechách se na území vojenského újezdu Boletice k nebi do nadmořské výšky 1 236 metrů vypíná Knížecí stolec, nejvyšší vrchol Želnavských hor.

Od roku...

Želnava
12.0 km
Muzeum Schwarzenberského plavebního kanálu
Muzea a historie

V obci Chvalšiny u Českého Krumlova najdou návštěvníci v hezky zrekonstruovaném historickém domě malé, ale zajímavé "Muzeum Schwarzenberského kanálu".

Zájemci se tady se...

Chvalšiny
13.1 km
Medvědí stezka
Turistika

Medvědí stezka je druhá nejstarší naučná stezka v ČR a významná turistická trasa na Šumavě. K jejím největším zajímavostem patří Medvědí kámen, tunel Schwarzenberského pl...

Stožec
13.4 km
Hora Smrčina - 1332 m n.m.
Turistika

Jen co by kamenem dohodil od obce Zadní Zvonková v jižní části Šumavy se k nebi vypíná Smrčina. 1 338 metrů vysoká hora leží přímo na hranici mezi Českem a Rakouskem a je...

Horní Planá