Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 4 hodiny.
Časová náročnost je přibližně 4 hodiny.

U obce Mokrsko jižně od Prahy najdou návštěvníci středních Čech, jen co by kamenem dohodil od břehu řeky Vltavy zajímavou naučnou stezku, která je seznámí s jedním z největších ložišek zlata v celé Evropě.

To se nachází právě u Mokrska a v okolí Veselého vrchu a provází jím naučná stezka Zlaté Psí hory. Je dlouhá 7 kilometrů a na její trase je celkem 12 zastavení s informačními tabulemi, jejichž prostřednictvím se zájemci podívají do geologie oblasti nebo na novodobá báňská díla.

Stezka vede částečně údolím Čelínského potoka a také po okraji přírodní rezervace Vymyšlenská pěšina nad Slapskou přehradou, odkud se - stejně jako z rozhledny na Veselém vrchu - otevírají nádherné výhledy na kaňon Vltavy.

Naučná stezka začíná u silnice z Cholína do Smilovic u odbočky k bývalé štole Josef a končí v Mokrsku, odkud je pak možné pokračovat zpět na začátek. Trasa je značená klasickými zelenobílými čtverci, a tak se na ní nikdo neztratí. Autobusem - třeba ze Smíchovského nádraží, se dá svést na zastávku Borotice, Rozc.Smilovice, odkud je na začátek stezky cca 1,5 km. Pokud přijedete autem, je vhodné začít okruh v Morksku, kde se nachází parkoviště k rozhledně Veselý vrch.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Chotilsko
Mapa
Turistická mapa (GPS 49.72897, 14.3493)
Google mapy (navigace)
Jára Bárta • čvc 2022
„Cesta do Smilovic je určená jen dopravní obsluze. Parkoviště u Štoly Josef je tedy uzavřené. Doporučuji tedy začít okruh v Morksku, kde je parkoviště k rozhledně Veselý vrch. Na trase jsme téměř nikoho nepotkali.“
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Naučná stezka Zlaté psí hory

1.7 km
Naučná stezka Drbákov - Albertovy skály
Turistika

Mezi Hlubokou a Nalžovickým Podhájím, jen co by kamenem dohodil od břehu řeky Vltavy u vodní nádrže Slapy, si přijdou na své ti, kteří se chtějí při procházce pěknou přír...

Křepenice
1.8 km
Rozhledna Veselý vrch
Rozhledny

V Benešovské pahorkatině se u obce Mokrsko na Veselém vrchu do nebe vypíná rozhledna stejného jména.

Ze 42 metrů vysoké telekomunikační věže s plošinou ve výšce 25 metrů...

Chotilsko
2.2 km
Vodní nádrž Slapy
Koupání

Vodní nádrž Slapy je přehradní nádrž na řece Vltavě. Byla postavena jako součást tzv. Vltavské kaskády v polovině 20. století.

Slapy jsou také vyhledávanou rekreační lok...

Slapy
2.7 km
Muzeum Špýchar - Prostřední Lhota
Muzea a historie

V obci Prostřední Lhota u Příbrami ve středních Čechách se nachází zajímavé muzeum, sídlící v mohutné čtyřpodlažní barokní budově, vystavěné už v roce 1770.

Muzeum Špých...

Chotilsko
4.4 km
Drtinova rozhledna na vrchu Besedná
Rozhledny

Mezi obcemi Lipí a Křeničná stojí u středočeského Chotilska 496 metrů vysoký vrch Besedná s rozhlednou.

Drtinova rozhledna byla postavena už roku 1926, a to na počest zn...

Chotilsko
5.0 km
Zámek Radíč
Hrady a zámky

Ve středních Čechách stojí v obci Radíč na Příbramsku zámek stejného jména.

Už ve 14. století se na místě dnešního zámku nacházela středověká tvrz, později přestavěná na...

Radíč
5.8 km
Zřícenina hradu Kozí hřbet
Zříceniny

Kozí hřbet je zřícenina hradu ze 14. století v lese nedaleko od obce Radíč. Hrad stál na úzkém skalnatém hřbetu, díky čemuž odolal i pokusu o dobytí husitským vojskem. Po...

Radíč
6.1 km
Zoopark jeleni Homole
Zoologické a botanické zahrady

Zoopark Jelen Homole je malý, avšak útulný zoopark, který se zaměřuje na kontakt se zvířaty v přirozeném prostředí. Zvířata zde žijí po celý rok venku, v souladu s jejich...

Homole