Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 3.5 hodiny.
Časová náročnost je přibližně 3.5 hodiny.

Mezi Božím Darem a Horní Blatnou v západních Čechách se územím Krušných hor táhne v délce bezmála 13 kilometrů umělý vodní příkop, vybudovaný už v polovině 16. století a přivádějící vodu z cenného Božídarského rašeliniště.

Blatenský vodní příkop je technickou památkou, která v minulosti zásobovala vodou důlní zařízení, rudné mlýny a rýžoviště cínu v Horní Blatné, později také průmyslová zařízení. Dnes kolem příkopu vede 11,5 kilometru dlouhá naučná stezka, na jejíž trasu se vešlo celkem 23 zastavení s informačními tabulemi. Jejich prostřednictvím se zájemci seznámí s ekologií, historií, hornictvím, lesnictvím, ale také minulostí a původním využitím plavebního kanálu.

Procházka po asi metr širokém náspu je snadná a bez většího převýšení, snadno ji tedy zvládnou i rodiče s dětmi nebo senioři.

Naučná stezka začíná asi 1,5 kilometru za Božím Darem a končí nedaleko Horní Blatné a je ji možné spojit s další naučnou stezkou Horní Blatná - Vlčí jámy. Do obou obcí se dá dojet autem, kdo nemá vlastní dopravu, může jet do Božího Daru autobusem, z Horní Blatné potom vlakem.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Boží Dar
Mapa
Turistická mapa (GPS 50.41417, 12.89815)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Naučná stezka Blatenský vodní příkop

1.6 km
Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou
Turistika

U obce Boží Dar v Krušných horách se na samé hranici s Německem nachází přírodní rezervace Božídarské rašeliniště.

Mezinárodně významný mokřad protíná naučná stezka ste...

Boží Dar
1.8 km
Ježíškova cesta
Turistika

Boží Dar v severozápadních Čechách na samé hranici Česka s Neměckem je domovem zajímavé naučné stezky. Ježíškova cesta se nachází v nadmořské výšce nad 1 000 metrů na úze...

Boží Dar
2.0 km
Ski areál Boží Dar
Lyžování

V Božím Daru u Klínovce se na území Krušných hor v západních Čechách rozkládá lyžařské středisko stejného jména. Ski areál Boží Dar nabízí příznivcům zimních sportů hned ...

Boží Dar
2.6 km
Boží vyhlídka
Rozhledny

V Božím Daru v severní části západočeských Krušných hor byla na samé hranici se sousedním Německem v nadmořšké výšce 1099 metrů vystavěna hezká rozhledna, pojmenovaná Bož...

Boží Dar
4.2 km
Hadí hora - 941 m n.m.
Turistika

Mezi Jáchymovem a Božím Darem se na území Krušných hor k nebi vypíná Hadí hora. Hora s vrcholem v nadmořské výšce 941 metrů nabízí nádherné výhledy do širokého okolí.

H...

Jáchymov
4.6 km
Naučná stezka O radonu
Jiné atrakce

V Jáchymově v západních Čechách byla v roce 2011 otevřena jedinečná naučná stezka, věnovaná problematice radonu. Stezka takového zaměření tady nevznikla náhodou - v Jáchy...

Jáchymov
4.8 km
Naučná stezka Jáchymovské peklo
Turistika

U Jáchymova severně od Karlových Varů najdou návštěvníci severozápadních Čech naučnou stezku s názvem přímo ďábelským - Jáchymovské peklo.

Nedávno obnovená naučná stezk...

Jáchymov
4.9 km
Královská mincovna v Jáchymově
Muzea a historie

V Jáchymově v severozápadních Čechách stojí na náměstí Republiky budova bývalé mincovny, vystavěné ve 30. letech 16. století.

Historická budova, z níž se v původní podob...

Jáchymov