Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 6 hodin.
Časová náročnost je přibližně 6 hodin.

V Mladkově ve Východních Čechách na samé hranici se sousedním Polskem na návštěvníky čeká zajímavá naučná stezka, věnovaná československému opevnění z doby 2. světové války.

Naučná stezka Betonová hranice vznikla už na konci 90. let 20. století a je tak nejstarší svého druhu v regionu. Zájemci na ní najdou hned tři důležitá pevnostní a vojenská muzea: Muzeum čs. opevnění - dělostřeleckou tvrz Bouda, muzeum Vysoký kámen a Vojenské muzeum Lichkov, o spoustu informací tady tedy není nouze.

Celá trasa naučné stezky měří 15 kilometrů a její severní a jižní větev jsou na několika místech propojené, takže je možné si ji zkrátit, což ocení hlavně rodiny s menšími dětmi. Na trase se nachází celá řada objektů a pozůstatků opevnění.

Naučná stezka začíná na železniční stanici Mladkov, a tak se sem snadno dostanou i ti, kteří nemají k dispozici vlastní dopravu. Začít je možné také z Lichkova, Těchonína, Jablonného nad Orlicí nebo od Kramářovy chaty na Suchém vrchu.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Mladkov
Mapa
Turistická mapa (GPS 50.09767, 16.62765)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Naučná stezka Betonová hranice

3.0 km
Ski areál České Petrovice
Lyžování

Východně od Kostelce nad Orlicí se ve východních Čechách na samé hranici s Polskem rozkládá v nadmořské výšce 650 - 740 metrů malé lyžařské středisko. Ski areál České Pet...

České Petrovice
4.7 km
Dělostřelecká tvrz Bouda
Muzea a historie

V Těchotíně na severovýchodní Moravě stojí jeden z nejvýznamnějších pozůstatků československého opevnění z let 1935-38.

Dělostřelecká tvrz Bouda je jednou z největších p...

Těchonín
5.0 km
Vodní nádrž Pastviny - Šlechtův palouk
Koupání

Na břehu přehrady Pastviny na řece Divoká Orlice najdete autokemp Šlechtův palouk. Kromě příjemného osvěžení v nádrži nebo rybaření tady můžete využít třeba půjčovnu spor...

Pastviny
5.4 km
Vodní nádrž Pastviny
Koupání

Přehradní nádrž Pastviny leží na řece Divoká Orlice. Přehrada byla vybudována v 1. polovině 20. století, kdy bylo v zatopené oblasti zbouráno 74 domů.

Dnes přehrada vyrá...

Nekoř
6.1 km
Zemská brána
Turistika

Zemská brána je přírodní rezervace v Orlických horách. Důvodem její ochrany je řeka Divoká Orlice, která v těchto místech vytvořila hluboce zařízlé údolí.

Lokalitou vede...

České Petrovice
6.7 km
Rozhledna Suchý vrch
Rozhledny

Na Suchém vrchu nedaleko Jablonného nad Orlicí stojí rozhledna stejného jména, původně sloužící jako vodárenská věž.

33 metrů vysoký betonový Suchý vrch, připomínající s...

Lichkov
8.0 km
Koupaliště Jablonné nad Orlicí
Koupání

V parku v Jablonném nad Orlicí najdete přírodní koupaliště s travnatými plochami, které zvou ke slunění a odpočinku. Velký bazén má úctyhodnou délku 76 a šířku 30 metrů ...

Jablonné nad Orlicí
9.1 km
Království sov a papoušků
Zoologické a botanické zahrady

V Králíkách na severní Moravě nedaleko od hranic Česka s Polskem se nachází Království sov a papoušků. Království je environmentálním centrem, jehož výstavba začala v roc...

Králíky