Popis atrakce

V západních Čechách na hranici s Německem se v Železné Rudě nachází nevelké muzeum, kterému dala základ soukromá sbírka sklářského rodu Abele. Právě jemu patřil i dům z konce 19. století, ve kterém dnes Muzeum Šumavy sídlí.

Na návštěvníky v Muzeu Šumavy čeká stálá expozice, věnovaná především sklářství, jež bylo hlavním rodinným řemeslem. Vystaveno je sklo z 19. a první třetiny 20. století, najít je tady však možné třeba i benátské zrcadlo z konce 18. století. Ke shlédnutí jsou i sklářské nářadí a formy a nechybí ani rodinné portréty.

V muzeu jsou vystavena unikátní úmrlčí prkna, ale zájemci se tady seznámí také s historií těžby a zpracování železa, kterými je oblast proslulá.

Otevřeno je po celý rok kromě dubna a listopadu.

Mapa
Turistická mapa (GPS 49.13788, 13.22988)
Google mapy (navigace)
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Muzeum Šumavy Železná Ruda

0.3 km
Muzeum historických motocyklů
Muzea a historie

V západních Čechách na samé hranici s Německem se v Železné Rudě nachází muzeum, které nadchne především příznivce jednostopých vozidel.

Muzeum historických motocyklů sí...

Železná Ruda
7.9 km
Vodopád Bílá Strž
Vodopády

Vodopád v Bílé strži je nejvyšší vodopád na české straně Šumavy. Bílý potok zde vytváří kaňonovité údolí, které má esovitý tvar. Vodopád je tvořen několika stupni a kaská...

Hamry
11.5 km
Keltoi - Archeopark
Muzea a historie

V Prášilech na Šumavě na samé hranici Česka s Rakouskem stojí archeopark, který návštěvníky seznámí s tím, jak se žilo v době Keltů.

Keltoi nabízí největší rekonstrukci ...

Prášily
14.3 km
Březník
Turistika

Nad osadou Dobrá Voda u Hartmanic v podhůří Šumavy se nachází Březník (1 006 m n. m.), výrazný suk s žulovým vrchem, přezdívaný také Vintířova skála.

V 11. století žil v...

Hartmanice
14.6 km
Rozhledna Poledník
Rozhledny

Nedaleko obce Prášily na Šumavě stojí na vrcholku stejnojmenné hory rozhledna Poledník, po Pradědu a Boubínu třetí nejvýše položená rozhledna u nás.

Bývalý vojenský obje...

Prášily
15.2 km
Muzeum Dr. Šimona Adlera
Muzea a historie

V Hartmanicích u Klatov v podhůří Šumavy sídlí zajímavé muzeum, kde se návštěvníci dozví spoustu informací o židovských obyvatelích západočeského příhraničí.

Muzeum Dr. ...

Hartmanice
NaVylet.cz