Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 3 hodiny.
Časová náročnost je přibližně 3 hodiny.

Severně od obce Radostná pod Kozákovem se v jižní části Klokočských skal nachází Lom pana Votrubce. V lomu pod vrchem Kozákov se kdysi těžily polodrahokamy a drahé kameny, na které je oblast bohatá, dnes je ale chráněný a přístupný po domluvě s panem Votrubcem, jenž jej vlastní.

Acháty, záhnědy, chalcedony, citríny a křišťály, ale také jaspisy se tady nacházely už v době Karla IV. a Rudolfa II. a dodnes jsou k vidění třeba na Karlštejně nebo v chrámě svatého Víta.

Kdo sem zavítá, může se pokusit nějaké ty drahé kameny vykutat a nechat si je vybrousit. Komu se nepoštěstí, měl by si je prohlédnout aspoň v blízkém Muzeu drahých kamenů pana Votrubce. Podzemní prostory muzea ukrývají Klenotnici, kde se vystavují díla zdatných brusířů a každoročně se tady koná také šperkařské sympozium.

Až k lomu se dá dojet autem, nejbližší stanice vlaku jsou v Semilech a Karlovicích-Sedmihorkách, odkud je to v obou případech ale ještě asi 7 kilometrů pěšky.

Může se Vám hodit: ubytování Radostná pod Kozákovem
Mapa
Turistická mapa (GPS 50.58942, 15.26083)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Lom pana Votrubce a muzeum drahých kamenů

0.6 km
Rozhledna u chaty Kozákov
Rozhledny

Na nejvyšší hoře Českého ráje se nachází stejnojmenný vysílač a rozhledna v jednom. Pod nimi najdete už od 30. let 20. století Riegrovu turistickou chatu.

Z vyhlídkového...

Radostná pod Kozákovem
1.0 km
Ski areál Kozákov
Lyžování

U obce Kozákov nedaleko od Semil leží v severovýchodních Čechách v nadmořské výšce 630-735 metrů Ski areál Kozákov.

Lyžařské středisko na severním svahu stejnojmenného ...

Chuchelna
2.6 km
Tisíciletá lípa v Tatobitech
Jiné atrakce

V Tatobitech východně od Turnova v severních Čechách roste nedaleko od hranic Chráněné krajinné oblasti Český ráj památná lípa velkolistá. Tatobitská nebo také Tisíciletá...

Tatobity
2.6 km
Zřícenina hradu Rotštejn
Zříceniny

Rotštejn je zřícenina skalního hradu ze 13. století na okraji přírodní rezervace Klokočské skály. Zřícenina je částečně zděná a částečně vtesaná do bloků pískovcových ska...

Mírová pod Kozákovem
3.2 km
Naučná stezka Klokočské skály
Turistika

U obce Klokočí v jižní částí Klokočských skal se rozkládá stejnojmenná přírodní rezervace. Naučná stezka Klokočské skály, která jí vede, potěší milovníky procházek nádher...

Klokočí
3.8 km
Jeskyně Postojna - Amerika
Jeskyně

V Českém ráji v Klokočských skalách se při silnici z Turnova na Rotštejn nachází jeskyně Postojna, nazývaná také Amerika, nejznámější z několika jeskyní v oblasti.

Hlavn...

Klokočí
4.5 km
Vyhlídka Krkavčí skála
Rozhledny

Na břehu řeky Jizery u Semil se na území přírodní rezervace Údolí Jizery u Semil a Bítouchova v severovýchodních Čechách nachází hezká vyhlídka.

Vyhlídka Krkavčí skála ...

Chuchelna
4.6 km
Vyhlídky na Kamenického stezce
Turistika

Do Semil v severních Čechách by se měli vypravit všichni, kteří mají rádi procházky přírodou s nádhernými výhledy. Čeká tady na ně Kamenického stezka, zpřístupněná už ve ...

Semily