Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.
Časová náročnost je přibližně 2 hodiny.

Mezi vrchy Javorníkem a Ždánovem se na území Javornické hornatiny v podhůří Šumavy k nebi vypíná Královský kámen, známý také jako Královák. Hora s vrcholem v nadmořské výšce 1 059 metrů je jen o několik málo metrů nižší než nedaleký Javorník s Klostermannovou rozhlednou, od nichž ji odděluje Krankotské sedlo.

Na vrcholu Královského kamene jsou dnes k vidění zajímavé skalní útvary a malá kaplička, vytesaná do jedné z nich. Rostou tady stromy, a tak se výhledy otevírají jen z místa, kde turistická trasa vystupuje z lesa, a to směrem na Šumavu s Boubínem a Třístoličníkem.

Ke Královskému kameni se vztahuje celá řada pověstí - třeba ta o panovníkovi, který se tady ukryl před Švédským vojskem, ta o hradu, kde služební zabili svého krále, nebo ta o čarovné rostlině, která tady vykvétá na den svaté Barbory - kdo ji najde, přijde si prý na velké bohatství.

Královský kámen leží na křižovatce turistických tras a dostat se na něj dá hned z několika míst. Leží asi 3 kilometry od obce Javorník, odkud na něj vede modře značená turistická trasa.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Nicov
Mapa
Turistická mapa (GPS 49.13499, 13.62886)
Google mapy (navigace)
Nejsou žádné komentáře. Můžete přidat komentář alebo nahrát fotografie této atrakce.
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Královský kámen - 1059 m n.m.

1.9 km
Klostermannova rozhledna
Rozhledny

Na šumavském vrcholu Javorník stojí Klostermannova rozhledna, kamenná vyhlídková věž s později vybudovanou betonovou nástavbou.

40metrová stavba byla pojmenována podle s...

Vacov
4.4 km
Hradiště Obří hrad
Turistika

Západně od obce Stachy u Nicova v jihozápadních Čechách se na území Šumavy k nebi vypínají pozůstatky hradiště z doby halštatské.

Obří hrad se nachází na vrchu Valy v n...

Stachy
4.7 km
Hřibová rezervace
Zoologické a botanické zahrady

V obci Stachy v okrese Prachatice v podhůří Šumavy našla svůj domov zajímavá rezervace, z níž budou nadšení nejen milovníci hub. Hřibová rezervace je chráněná lokalita př...

Stachy
4.8 km
Ski areál Kašperské Hory
Lyžování

V Kašperských Horách v podhůří Šumavy leží v nadmořské výšce 794 metrů stejnojmenné lyžařské středisko. Ski areál Kašperské Hory si pro milovníky lyžování a snowboardingu...

Kašperské Hory
5.4 km
Muzeum Šumavy
Muzea a historie

V Podhůří Šumavy má v Kašperských Horách domov nevelké, ale zajímavé muzeum.

Muzeum Šumavy si pro návštěvníky připravilo stálou expozici, v rámci které si prohlédnou umě...

Kašperské Hory
5.4 km
Muzeum historických motocyklů Kašperské Hory
Muzea a historie

V Kašperských Horách na jihozápadě Čech má v budově staré půdy ze 14. století své sídlo zajímavé muzeum, ve kterém se bude líbit hlavně příznivcům jednostopých vozidel.

...
Kašperské Hory
5.6 km
Naučná stezka Cestou zlatokopů
Turistika

V Kašperských Horách v severní části Národního parku Šumava najdou návštěvníci jihozápadních Čech zajímavou naučnou stezku, připomínající doby, kdy se v oblasti těžilo zl...

Kašperské Hory
5.8 km
Hrad Kašperk
Hrady a zámky

V Kašperských Horách v jihozápadních Čechách se na kopci Ždánov v nadmořské výšce skoro 900 metrů nad mořem k nebi vypíná údajně nejvýše položený královský hrad u nás.

K...

Kašperské Hory