Kontakt
  • GPS: 49.36068, 16.71016
Popis atrakce

V severní části Chráněné krajinné oblasti Moravský kras se nedaleko od Blanska v Suchém žlebu nachází Kateřinská jeskyně. Jeskyně byla pojmenována po pověsti o pasačce Kateřince, která se tady při hledání své ztracené ovečky ztratila a už nikdy nenašla cestu ven.

Na návštěvníky čeká v Kateřinské jeskyni prohlídková trasa o délce 430 metrů, v rámci které nahlédnou do prostor, v nichž byla nalezena mimo jiné spousta kostí jeskynních medvědů. Přesto, že krasovou výzdobou se jeskyně nemůže rovnat svým sousedkám, může se pochlubit obrovským Hlavním dómem s výbornou akustikou. Dóm je největším veřejnosti přístupným jeskynním dómem u nás a konají se tady koncerty a hudební vystoupení.

Nová jeskyně byla objevena teprve v roce 1909 a prohlédnout si je tady možné krasové útvary jako Čarodějnice, Ovečky pasačky Kateřinky, Pagoda nebo Sintrový vodopád. Mezi ty nejvzácnější pak patří Bambusový lesík, tvořený několik metrů vysokými hůlkovými stalagmity a stalagnáty.

ubytování Blansko
Mapa
Turistická mapa (GPS 49.36068, 16.71016)
Google mapy (navigace)
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Kateřinská jeskyně

1.5 km
Zřícenina hradu Blansek
Zříceniny

Blansek je rozsáhlá zřícenina hradu ležící nad údolím říčky Punkvy. Známá propast Macocha je od hradu vzdálena jen cca půl kilometru vzdušnou čarou na sever a vchod do Pu...

Vavřinec
1.6 km
Punkevní jeskyně
Jeskyně

Punkevní jeskyni ročně navštíví 200 000 turistů a je tak nejnavštěvovanějším jeskynním systémem v Česku. Je jedinou zpřístupněnou jeskyní v Česku s podzemní plavbou pro n...

Blansko - Skalní mlýn
2.0 km
Macocha
Jiné atrakce

Propast Macocha je nejznámější propast v oblasti Moravského krasu a součást komplexu Punkevních jeskyní. Největší hloubka propasti je 138 metrů.

K názvu propasti se vzta...

Blansko - Skalní mlýn
3.2 km
Rozhledna Podvrší
Rozhledny

U Veselice, místní části obce Vavřinec nedaleko Blanska najdete rozhlednu Podvrší.

Z železobetonové telekomunikační věže s výškou úctyhodných 49 metrů se za příznivého p...

Vavřinec
3.3 km
Větrný mlýn v Rudici
Muzea a historie

V Rudici u Blanska na jižní Moravě se na výšině Tumperk k nebi vypíná větrný mlýn holandského typu, postavený v roce 1865.

Dnes je mlýn památkově chráněnou stavbou a náv...

Rudice
3.6 km
Rudické propadání
Jiné atrakce

Uprostřed Chráněné krajinné oblasti Moravský kras na sever od Brna se nachází nejmohutnější propadání v oblasti: voda Jedovnického potoka mizí pod zemí, postupně padá do ...

Rudice
3.7 km
Koupaliště Palava
Koupání

V nádherném prostředí v Blansku u Brna najdete rekreační oblast Palava. Jejím centrem je koupaliště s umělou vodní nádrží se skokanským můstkem, molem a klouzačkami.

Vyř...

Blansko
3.9 km
Jeskyně Balcarka
Jeskyně

V Ostrově u Macochy v Moravském krasu se nachází Balcarka, považovaná za jednu z nejkrásnějších jeskyní v oblasti.

Archeologické nálezy prokázaly, že už před 15 tisíci l...

Ostrov u Macochy