Kontakt
  • GPS: 50.24614, 17.13837
Popis atrakce

V okrese Šumperk nedaleko obce Lipová-lázně se rozkládá největší zpřístupněný systém jeskyní vzniklých rozpouštěním mramoru u nás.

Jeskyně v oblasti byly díky těžbě mramoru objevovány od 30. let minulého století, dnešní jeskyně Na Pomezí je známá od roku 1949, otevřená pro veřejnost pak už od roku 1950.

Ze 1 700 metrů jeskyní si dnes zájemci mohou prohlédnout 390 metrů. Čeká tady na ně 45minutová trasa, při které nahlédnou do Ledového dómu se "zamrzlým vodopádem" a majestátním stalagnátem zvaným Maják, do Dómu U Smuteční vrby s krápníky jako Šikmá věž v Pise, Praděd nebo Turecký hřbitov či do 25 metrů vysokého Královského dómu.

Symbolem jeskyní je Zkamenělý pes, kterého je možné najít v Dómu u Kazatelny.

V horním patře jeskyně Na Pomezí je hnízdiště netopýrů a vrápenců a veřejnosti je proto tato část nepřístupná.

Mapa
Turistická mapa (GPS 50.24614, 17.13837)
Google mapy (navigace)
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Jeskyně Na Pomezí

2.7 km
Wellness v hotelu Helios
Koupání

V Jeseníkách v rekreační oblasti Lipová - lázně jen několik kilometrů od města Jeseník se nachází wellness komplex Helios.

Jeho centrem je krytý vyhřívaný bazén o délce ...

Lipová-lázně
3.0 km
Ski areál Miroslav
Lyžování

U obce Lipová-lázně ve Slezsku leží na území Jeseníků rodinný Ski areál Miroslav. V lyžařském středisku se návštěvníci mohou těšit na dvě mírné a jednu středně obtížnou s...

Lipová-lázně
3.6 km
Rodný dům V. Priessnitze
Muzea a historie

Ve slezském Jeseníku, jen co by kamenem dohodil od hranic Česka s Polskem, stojí přímo v areálu unikátních Priessnitzových léčebných lázní rodný dům jejich zakladatele.

...
Jeseník
3.7 km
Wellness centrum Priessnitzovy lázně
Koupání

V nádherném prostředí podhůří hor se nachází Léčebné lázně Jeseník, založené na Priessnitzových tradičních procedurách. Nabídnou vám tady však i trochu exotiky Indonésie ...

Jeseník
4.8 km
Koupaliště Jeseník
Koupání

Ve městě Jeseník najdete krásné koupaliště, které v roce 2015 prošlo důkladnou rekonstrukcí. Vše, co na vás tady čeká, je tedy zbrusu nové: zpěvněnými plochami v okolí ba...

Jeseník
5.0 km
Rychlebské zatopené lomy
Turistika

V okolí Žulové, Vápenné a Vidnavy nedaleko Jeseníku se nacházejí žulové Rychlebské zatopené lomy, jedna z mnoha turistických zajímavostí oblasti Rychlebských hor.

Arcibi...

Vápenná
5.2 km
Vlastivědné muzeum Jesenicka
Muzea a historie

Ve slezském Jeseníku má ve Vodní tvrzi z konce 13. století svůj domov Vlastivědné muzeum Jesenicka.

Návštěvníci najdou v Jeseníku několik stálých expozic. "Historie a ar...

Jeseník
5.6 km
Zřícenina hradu Kaltenštejn
Zříceniny

Kaltenštejn je zřícenina slezského hradu ze 13. století. Roku 1441 se Kaltenštejn stal svědkem násilných událostí, když se ho zmocnil rytíř Zikmund Rachna. Ten unesl dcer...

Černá Voda