Kontakt
  • GPS: 49.37653, 16.75746
Popis atrakce

V Ostrově u Macochy v Moravském krasu se nachází Balcarka, považovaná za jednu z nejkrásnějších jeskyní v oblasti.

Archeologické nálezy prokázaly, že už před 15 tisíci lety byla jeskyně domovem lovců sobů a koní, dnes je vyhledávaným cílem turistů.

Návštěvníci se tady mohou těšit na 720 metrů dlouhou prohlídkovou trasu se spoustou druhů mimořádně vyvinutých krápníků a dalších krasových útvarů. Prohlídka trvá asi 60 minut a zavede je do kruhové Rotundy, Fochova (Velkého) dómu, který je největší "místností" na trase, Dómu Zkázy nebo Objevitelského dómu. Kromě klasických stalaktitů, stalagmitů a stalagnátů je tady k vidění řada brček nebo hůlkovitých a mrkvovitých stalaktitů.

Zájemci si mohou prohlédnout také prostory bývalého muzea a kdo se chce o historii osídlení Balcarky dozvědět více, neměl by si nechat ujít nové, venkovní informační panely na téma Jeskyně a lidé.

Mapa
Turistická mapa (GPS 49.37653, 16.75746)
Google mapy (navigace)
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Jeskyně Balcarka

2.1 km
Macocha
Jiné atrakce

Propast Macocha je nejznámější propast v oblasti Moravského krasu a součást komplexu Punkevních jeskyní. Největší hloubka propasti je 138 metrů.

K názvu propasti se vzta...

Blansko - Skalní mlýn
2.4 km
Punkevní jeskyně
Jeskyně

Punkevní jeskyni ročně navštíví 200 000 turistů a je tak nejnavštěvovanějším jeskynním systémem v Česku. Je jedinou zpřístupněnou jeskyní v Česku s podzemní plavbou pro n...

Blansko - Skalní mlýn
2.6 km
Zřícenina hradu Blansek
Zříceniny

Blansek je rozsáhlá zřícenina hradu ležící nad údolím říčky Punkvy. Známá propast Macocha je od hradu vzdálena jen cca půl kilometru vzdušnou čarou na sever a vchod do Pu...

Vavřinec
3.9 km
Kateřinská jeskyně
Jeskyně

V severní části Chráněné krajinné oblasti Moravský kras se nedaleko od Blanska v Suchém žlebu nachází Kateřinská jeskyně. Jeskyně byla pojmenována po pověsti o pasačce Ka...

Blansko
4.1 km
Rozhledna Podvrší
Rozhledny

U Veselice, místní části obce Vavřinec nedaleko Blanska najdete rozhlednu Podvrší.

Z železobetonové telekomunikační věže s výškou úctyhodných 49 metrů se za příznivého p...

Vavřinec
4.1 km
Sloupsko-šošůvské jeskyně
Jeskyně

Na okraji obce Sloup v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras se rozkládají Sloupsko-šošůvské jeskyně, rozsáhlý systém podzemních chodeb, dómů a propastí. Spolu s Amatér...

Sloup
4.3 km
Muzeum perleťářství a tradičního bydlení
Muzea a historie

V Senetářově v Moravském krasu severovýchodně od Brna sídlí v hospodářství z nepálených cihel s doškovou střechou Muzeum perleťářství a tradičního bydlení.

Kromě interié...

Senetářov
5.2 km
Větrný mlýn v Rudici
Muzea a historie

V Rudici u Blanska na jižní Moravě se na výšině Tumperk k nebi vypíná větrný mlýn holandského typu, postavený v roce 1865.

Dnes je mlýn památkově chráněnou stavbou a náv...

Rudice