Popis atrakce

Čertův stolek je skalní vyhlídka v údolí řeky Doubravy. Nachází se naproti vyhlídce na skále Sokolohrady a mezi oběma skalami teče řeka Doubrava. V blízkosti se nalézají také dvě umělé jeskyně – Čertova jeskyně a Poustevna.

Pověst vypráví, že tu kdysi žil poustevník, v jehož svatém rozjímání ho rušil ďábel. Když už si nevěděl rady, obrátil se na kněze, který mu poradil, aby na stolku, na němž ďábel sedával, nakreslil svěcenou křídou tři velké kříže. Když se následně pekelník zjevil a uviděl posvátné znaky, navždy zmizel.

Lokalitou procházejí značené turistické trasy a také naučná stezka.

Mapa
Turistická mapa (GPS 49.71405, 15.71232)
Google mapy (navigace)

Nejbližší tipy na výlet v okolí Čertův stolek

9.5 km
Zřícenina hradu Ronovec
Zříceniny

Ronovec (původním názvem Sommerburg) je zřícenina hradu ze 13. století. Podle archeologických výzkumů na místě kamenného hradu stál už ve 12. století menší hrádek vystavě...

Břevnice
9.9 km
Rozhledna Zubří
Rozhledny

Nedaleko Trhové Kamenice stojí u obce Zubří stejnojmenná rozhledna, vystavěná teprve před několika lety.

Z 55metrového telekomunikačního vysílače s vyhlídkovou plošinou v...

Trhová Kamenice
10.5 km
Skanzen na Veselém Kopci
Muzea a historie

V obci Vysočina se na rozhraní Železných hor a Žďárských vrchů rozkládá jediná rozsáhlejší expozice lidového stavitelství v přírodě ve východních Čechách.

Skanzen na Vese...

Vysočina
13.9 km
Zřícenina hradu Oheb
Zříceniny

Oheb je zřícenina hradu ze 14. století ležící nad Sečskou přehradou. Hrad byl postaven z iniciativy vilémovského kláštera. V 15. století byl poškozen vpádem Uhrů, a proto...

Seč
NaVylet.cz