Popis atrakce
Časová náročnost je přibližně 1.5 hodiny.
Časová náročnost je přibližně 1.5 hodiny.

Východně od centra Ústí nad Labem v severních Čechách se nedaleko od budovské kaple nachází Budovský vodopád. Návštěvníci jej najdou v městské části Olšinky ve Vlčí rokli na kraťounkém potoce, který pramení jen pár set metrů odtud.

Potok se sice nemůže pochlubit velkým průtokem, na jaře při tání sněhu nebo po deštích tady ale voda padá z úctyhodné výšky 11 metrů, a to do v kameni vyhloubeného kotle o průměru asi 15 metrů. Hezká podívaná je to taky v zimě, kdy Budovský vodopád zamrzá.

Na skále je kromě vodopádu možné obdivovat také čedičové sloupy a další skalní útvary, o kterých se říká, že se jimi nechal v 19. století inspirovat výtvarník Hermann Burghart při vytváření své kulisy pro inscenaci Weberovy opery Čarostřelec ve Vídeňské opeře.

Z Březí přes Budov směrem do Kojetic vede modrá turistická značka, v Budově u rozcestníku je třeba odbočit a pokračovat dále po pěšině po horním okraji rokle. Cesta je místy úzká a strmá, a tak si tady musí dát každý pozor, zvláště pak rodiny s menšími dětmi. Z návsi je to sem ale jen 200 metrů pěšky, a tak to zvládne každý.

Kdo se chce projít víc, může pokračovat nádhernou Vlčí roklí až na okraj Svádova. Nejbližší železniční stanice se nachází právě tady: jsou to odsud asi 4 kilometry pěšky.

Může se Vám hodit nabídka na Hauzi: ubytování Ústí nad Labem
Mapa
Turistická mapa (GPS 50.65508, 14.09626)
Google mapy (navigace)
Anonym • čvc 2020
„Je tam nadherne krásná atmosféra příroda vodopád krásné šumí “
Ubytování
Booking.com

Nejbližší tipy na výlet v okolí Budovský vodopád ve Vlčí rokli

2.4 km
Vysoký Ostrý
Turistika

V severozápadních Čechách se nad řekou Labe v Ústí nad Labem vypíná Vysoký Ostrý (587 m n. m.).

Na sopečném vrcholu, kde v 80. letech 19. století stávala dřevěná rozhled...

Ústí nad Labem
2.6 km
Střekovská vyhlídka
Rozhledny

Na vrchu Sedlo ve Střekově byste dříve našli válečnou protileteckou pozorovatelnu. Dnes tady stojí rozhledna Střekovská výhlídka.

Z 8metrové kamenné rozhledny s dřevěným...

Ústí nad Labem
2.7 km
Zoologická zahrada Ústí nad Labem
Zoologické a botanické zahrady

Zoologická zahrada Ústí nad Labem je umístěna ve svahu východně od centra města. Naleznete zde přes 200 druhů zvířat, řadu z nich velmi vzácných. Mnoho druhů se zde také ...

Ústí nad Labem
3.2 km
Zámek Velké Březno
Hrady a zámky

V okrese Ústí nad Labem v severních Čechách se na svahu Zámeckého vrchu ve Velkém Březně k nebi vypíná zámek stejného jména.

Březenský, takzvaný Nový zámek byl vystavěn ...

Velké Březno
3.5 km
Průčelská rokle a Výří vodopád
Turistika

Mezi obcemi Brná a Němčí jižně od Ústí nad Labem najdou návštěvníci severních Čech na pravém břehu řeky Labe hezkou rokli.

Skalnatá Průčelská rokle byla vytvořena působe...

Ústí nad Labem
3.7 km
Kozí vrch
Turistika

Nedaleko městské částí Ustí nad Labem - Mojžíř leží v severních Čechách hora Kozí vrch (379 m n. m.).

Kozí vrch se nachází ve stejnojmenné přírodní rezervaci a je význam...

Ústí nad Labem
3.7 km
Hrad Střekov
Zříceniny

Majestátní hrad Střekov se vypíná na skále sto metrů nad hladinou Labe. Za deštivých nocí se prý po útesu škrábe duch mladé dcery hradního pána, která se zde kdysi skokem...

Ústí nad Labem
3.9 km
Masarykova zdymadla
Technické památky

Zdymadlo Střekov, známé jako Masarykova zdymadla, je vybudováno na Labi v Ústí nad Labem, bezprostředně pod hradem Střekovem. Pochází z počátku 20. století a jeho účelem ...

Ústí nad Labem